„Musíme ocenit, že jsme se domluvili. Jednání nebyla jednoduchá, ale dohodli jsme se a jsme rádi, že je to vše uzavřené,“ komentoval páteční podpis dvou dohod rokytnický starosta Jiří Štěpán.

Právě kvůli vytápění, tedy spíš nevytápění, Rokytnice plnila koncem roku 2022 první stránky novin. Na začátku listopadu firma Ekoenergy Moravia přestala na čtyři dny topit 350 domácnostem, základní škole a ústavu sociálních služeb, tedy v podstatě polovině dvoutisícového městečka. Na trhu tehdy stouply ceny peletek a štěpky a město a teplárenská společnost se nedohodly na ceně tepla.

Z Májálesu v Olešnici v Orlických horách 2024.
To byla pařba. Na Majálesu v Olešnici v Orlických horách se tančil i kankán

Od začátku června bude mít díky nové dohodě na starosti vytápění v Rokytnici městská společnost Centep. Ta měla dosud od rokytnické radnice pronajaté rozvody, ale teplo a teplou vodu nakupovala od firmy Ekoenergy Moravia a dodávala je zhruba tisícovce lidí žijících na sídlištích.

Teď Centep převezme na základě dvou v pátek podepsaných dohod s Ekoenergy Moravia tři ze čtyř rokytnických kotelen. První dohodu uzavřela radnice a týká se zhodnocení majetku města. Podle znaleckého posudku má město zaplatit firmě necelých 850 tisíc korun. „Druhou smlouvu uzavřel Centep s Ekoenergy Moravia na odkup kotlů, komínů, prostě celého vybavení trojice tepláren ve městě za 5,8 milionu korun,“ vypočítává rokytnický starosta Jiří Štěpán. Ceny ale podle něj nemusí být konečné: „Firma k nim má určité výhrady, nepředložila sice vlastní znalecký posudek, ale dohodli jsme se, že necháme vypracovat další posudek od nezávislého znalce. A podle výsledku jedna nebo druhá strana doplatí.“

Osiřelá lanovka v Orlickém Záhoří. Letní sezonu tady chtějí vůbec poprvé spustit v polovině června.
Areál v Orlickém Záhoří se chystá na léto. Přes kritický rozjezd zvládá i úvěr

To ale nic nemění na tom, že poslední květnový den převezme městská společnost Centep tři kotelny. Ta čtvrtá zůstává firmě Ekoenergy, má na její provozování smlouvu až do poloviny roku 2026. „Cenu tepla snižujeme od 1. června na 1400 korun za gigajoule, bez ohledu na to, ze které teplárny odebírají zákazníci teplo,“ dodává Jiří Štěpán. Dosud odběratelé platili o 300 korun víc.

Centep také kupuje nový kotel včetně veškerého příslušenství na posílení teplárenské soustavy. Stát bude 5 milionů korun.

Dohody o vyrovnání a vypořádání schválili v minulém týdnu zastupitelé města. Vyčlenili také úvěrový rámec 13 a půl milionu korun na všechny možné varianty. Včetně možné korekce ceny po znaleckém posouzení. „Dohoda je výhodná pro obě strany. Předpokládám, že ta cena bude plus minus stejná,“ odvracel pochybnosti části zastupitelů jednatel městské společnosti Centep Marián Klásek.

Železniční přejezd v Opočně.
Železniční přejezd v Opočně bez dolíků. Podívejte se, jak vypadá po opravě

Podklady pro schválení narovnání zpochybnila třeba opoziční zastupitelka Klára Fišerová: „Poskytování úvěru na částku, která není podložená jedinou kalkulací, byť základní, to je věc, kterou já rozporuji. Mluvíme o 13,5 milionu bez ničeho.“ Nakonec bylo 8 zastupitelů pro, 5 proti a 2 se zdrželi hlasování.

Podle starosty Jiřího Štěpána měli zastupitelé všechny potřebné informace: „Měli k dispozici znalecký posudek o ceně kupované technologie a také posudek na technické zhodnocení, které také vypracoval soudní znalec. Vzhledem k tomu, že probíhalo jednání, nechtěl pan jednatel zveřejňovat všechny podrobnosti.“

Nepřehlédněte: Pro jahody do Polska. Letos dozrály dříve, ale polovina jich zmrzla

Zdroj: Deník/ Regina Hellová