Na podzim roku 1938 museli českoslovenští vojáci tehdy ještě nedovybavenou vojenskou pevnost Hanička opustit. Za okupace ji pak ostřelovalo německé dělostřelectvo. Mnohem větší pohromou však pro ni byla 50. léta, kdy do místních lesů zajížděl Kovošrot a bez povolení vytrhával ze stropních desek pancéřové zvony. Původní podobu vrátí dělostřeleckému srubu právě začínající rekonstrukce, což má zvýšit i zájem turistů. Jejich nápor pak pomůže zvládnout nové odstavné parkoviště s dvaaosmdesáti místy. Oba záměry jsou součástí projektu Tajemství vojenského podzemí, do něhož se zapojili partneři z Česka i Polska.

„Komplexy podzemních chodeb nejsou dnes zcela plně zpřístupněny turistům. Díky investicím dojde k jejich uvedení do původního stavu a tím vytvoření nových expozic. Město Rokytnice v Orlických horách také obnoví interiér bývalého dělostřeleckého srubu na Haničce a zrekonstruuje záchytné parkoviště na Panském poli,“ uvádějí mimo jiné autoři projektu.

Náklady na dělostřelecký srub se podle rokytnického starosty pohybují okolo sedmi milionů korun, na nové parkoviště jsou to další zhruba čtyři miliony korun.

Parkoviště budou využívat nejen návštěvníci Haničky.

„Primárně jde o záchytné parkoviště pro pevnost Hanička, ale je určené i dalším návštěvníkům východní části Orlických hor. Čtyři měsíce v roce slouží také lyžařům, těm, kteří sem míří na běžeckou magistrálu Orlických hor. Stavební firma je již vybraná,“ uvedl starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

Hotovo má být do poloviny příštího roku.

Přitažlivější nejen pro návštěvníky Orlických hor by však měla být i samotná Rokytnice.

Lesopark s nostalgií první republiky

Tamní radnice se chce v novém volebním období zaměřit i na opravy komunikací, které jsou značně poničené, investovat do zlepšení kvality občanské vybavenosti a úpravy lesoparku v duchu první republiky, kde vznikne oddychová zóna.

Obnovy by se měly dočkat i některé místní památky.

„Téma opravy zámeckého kostela se stále ještě řeší. Je to goticko-renesanční stavba s prvky baroka, která je vedle zámku nejvýznamnější ve městě a vedle neratovského kostela druhá nejcennější památka v regionu Rokytnice. Teď třeba řešíme umísťování vitrážových oken po obnově. Pořád do oprav posíláme nějaké peníze a protože jde o památkovou zónu, snažíme se sehnat i státní dotace. Farnost je tady malá a příliš peněz „nevydělává“, role obce je v tomto případě nezastupitelná,“ dodal Petr Hudousek.