Pěší pouť z Nového Města nad Metují do Rokole se uskuteční popáté.
„Pouť začíná v 7.30 u děkanského kostela v Novém Městě nad Metují a končí v Rokoli v 10.30 mší svatou. Cesta vede přes Klopotovské údolí, Slavoňov a Bohdašín. Délka trasy je asi 8 km,“ informuje Farnost Nové Město nad Metují.
Mariánské poutní místo Rokole leží při cestě od Dobrušky na Olešnici v Orlických horách či Nový Hrádek, kousek za Bohdašínem. Letos je to právě 150 let, co byla v lese vybudována křížová cesta.
Pro vodu z rokolské studánky pak jezdí lidé z širokého okolí. V jejím sousedství stojí zděná kaple z roku 1859 a kousek nad ní kostel Panny Marie Rokolské z roku 1930. Půvabná je dřevěná stavba v jeho sousedství, kterou poutníci nazývají Loreta, najdete v ní obrazy sedmi bolestí Panny Marie.
První originální svatyňka v Čechách
Kromě toho se v Rokoli můžete vydat také na Cestu manželů nebo k schönstattské kapličce z roku 1997 v horní části, první originální svatyňce postavené v Čechách. Nedaleko odsud se nachází provinční dům, kde žijí přibližně dvě desítky sester schönstattského hnutí.
Rokole
Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, jejíž voda, podle druhé legendy, uzdravila slepého synka lesníka. Zbožní ctitelé Matky Boží zavěsili nejprve na strom u studánky mariánský obrázek a později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou.
/Zdroj: web města Nové Město nad Metují/