Sto let od narození Jiřího Šlitra si připomene Rychnov nad Kněžnou. Právě v Rychnově Šlitrovi několik let žili a Jiří v roce 1943 maturoval na zdejším Gymnáziu F. M. Pelcla. Ve znamení tohoto nezapomenutelného umělce bude v Rychnově celý letošní rok.

„V průběhu celého roku plánujeme uspořádat několik kulturních a společenských akcí, kterými si Jiřího Šlitra připomeneme. V tuto chvíli ladíme kalendář akcí a těšíme se, že vám je brzy představíme,“ uvedla na facebooku města místostarostka Jana Drejslová.

Jiří Šlitr se narodil 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice, kde jeho rodina žila. Poté se Šlitrovi přestěhovali do Dolní Branné. „Po záboru pohraničí na podzim 1938 museli tuto vesnici opustit a ubytování našli přes zimu 1938–39 ve Skuhrově nad Bělou v Porkertově tzv. staré vile,“ uvádí Josef Krám v Průvodci Rychnovem nad Kněžnou.

Jiří Šlitr a Jiří Suchý.
KVÍZ: Před 100 lety se narodil Jiří Šlitr. Co vše víte o tomto hudebním géniovi?

Ze Skuhrova se přestěhovali právě do Rychnova. První byt Šlitrových v Rychnově byl v nynější ulici 5. května čp. 652. „Na rohu této vilky byla u příležitosti 10. Šlitrova jara v dubnu 2003 odhalena dvoudílná pamětní deska Jiřímu Šlitrovi, dílo Zdeňka Kolářského,“ doplňuje Josef Krám.

Šlitrovi bydleli také ve vilce v ulici Dvořákova čp. 975. „Ti odtud byli vystěhováni minulým režimem, aby tu mohl bydlet komunistický pohlavár okresního formátu, a přestěhováni do činžáku naproti kinu,“ uvádí ve svém průvodci Rychnovem Krám.

Poslední bydliště Šlitrových v Rychnově nad Kněžnou bylo podle Josefa Kráma v tehdejší ulici Rašínova, nynější Hrdinů odboje. Šlo o dům naproti kinu - současné knihovně.

Vzpomínka na hudebního skladatele Jiřího Šlitra.
Vzpomínka na hudebního skladatele Jiřího Šlitra

Šlitr nejdříve studoval na gymnáziu v Semilech, po přestěhování studium v roce 1943 dokončil na gymnáziu rychnovském. Právě proto je před rychnovským gymnáziem umístěna jeho busta, v aule školy Šlitra připomíná i pamětní deska. Bustu podle Kráma slavnostně odhalil 23. března 2002 Jiří Suchý spolu se Šlitrovým spolužákem Josefem Teleckým.

V Rychnově Šlitr v roce 1943 založil se skupinou rychnovských studentů Rychnovský dixieland, který poté vytvořil základ Czechoslovak Dixieland Jazz Bandu. V Praze vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Proslavil se především působením v Divadle Semafor a nezapomenutelná je jeho spolupráce s Jiřím Suchým. Jiří Šlitr zemřel na otravu plynem 26. prosince 1969 v Praze.

Dcera Jiřího Šlitra Dominika Křesťanová si otce nepamatuje. Zemřel, když jí byly pouhé tři roky. „Na Štědrý den jsme s Jiřím ještě telefonovali. V den, kdy zemřel, jsem byla s Dominikou sáňkovat. Když jsme se vrátily, hlásili to ve zprávách. Nechtěla jsem tomu věřit, čekala jsem na druhé zprávy, ale i v nich to bylo,“ popsala Deníku před časem osudný den jeho bývalá partnerka Bohumíra Peychlová.

Nepřehlédněte: Rohačky v Černé Vodě sedlali jezdci i z Nového Zélandu a Kolumbie. Vyhráli tygři

Zdroj: Deník/Jana Kotalová