Školní pomůcky
vyjdou draho
Školní sešit      od 1 do 20 korun
Obal na sešit od   1 do 3 korun
Sada tužek          20 - 30 korun
Pastelky 12 ks    15 – 30 korun
Vodovky       od 12 do 60 korun
Penál                  60 – 200 korun
Modelína              10 – 20 korun
Pero                    20 – 40 korun
Pravítko               20 korun
Lepidlo                 15-30 korun
Nůžky                   20 korun
Bačkory           150 – 300 korun
Aktovka, batoh   500 – 2 000 korun

Další finance padnou také na zájmové kroužky. 


Dospělí za věci do školy pro své ratolesti utratí mnohdy i tisícové částky. Finančně nejnáročnější je pro rodiče připravit svého potomka na nástup do první třídy.
Jedním z hlavních úkolů je nakupování školních pomůcek.

„Za všechny pomůcky pro dceru jsme zaplatili přes dva tisíce korun. Nejdražší byla aktovka, ta stála i s penálem okolo 1 500 korun. Dále jsem kupovala bačkory, obaly na sešity, pastelky a desky. Naštěstí hodně pomůcek dostala dcera také ve škole," prozradila Jana Bárnetová z Dobrušky, která má doma šestiletou dceru.

Stejně tak hodně financí vyžaduje nástup na střední školy, kdy je mnohdy třeba začínajícím středoškolákům zakoupit odborné učebnice. Mnoho rodičů v současné době ještě doplňuje postupně učební pomůcky. Do prvních tříd musí nakoupit také speciální pera. Ani ta však nejsou zadarmo.

Rodiče si tak musí během září sáhnout hodně hluboko do kapsy.

Tím ale finanční zátěž rozhodně nekončí. Další peníze během školního roku „spolknou" zájmové kroužky, školní družina a nákup dalších pomůcek.

Pro děti z prvních tříd znamená usednutí do školních lavic velkou změnu, některé snášejí odloučení od rodičů velmi těžce. Měly by si zvykat postupně. „Na první dny ve škole je třeba prvňáčky náležitě připravit, spíše ale pozitivní formou. To znamená povzbuzovat je, aby se na školu těšili," prozradil již dříve Deníku docent psychologie Jan Lašek. Podle Jana Laška ale záleží také na povaze a věku dětí.

Pro šest a půl tisíce dětí z Královéhradeckého kraje je školní docházka úplnou premiérou. První školní dny se těm nejmenším snažil zpestřit také Královéhradecký kraj. Začátek školní dráhy jim má usnadnit kufřík, který každému z nich kraj věnoval a ve kterém našli třeba láhev na pití, pravítko nebo omalovánky.

„Projektem Kufříky do škol hodláme dát dětem nejen jakousi základní výbavu školních pomůcek a udělat jim radost, ale hlavně chceme přispět i k získání povědomí o tom, jak se správně a bezpečně chovat v silničním provozu, protože cestu do školy a zpět bude muset řada dětí zvládnout brzy sama," poodhaluje smysl projektu radní pro oblast školství Táňa Šormová.

Na pořízení obsahu kufříku se vedle Královéhradeckého kraje a dalších státních institucí podílela i řada soukromých firem z regionu.

Děti potěšil startovací kufřík

Celkem dostalo startovací kufřík přibližně šest a půl tisíce dětí, které v kraji nastupují do prvních tříd. Součástí je i dětský časopis, který se věnuje hlavně bezpečnosti v silničním provozu.

Na ten bude plynule navazovat také akce s názvem Bezpečně na silnici, na které se podílejí kromě kraje také všechny složky IZS a městská policie. „I řidiči si musejí uvědomit, že mají jezdit s rozvahou, proto jsme vytvořili také mediální kampaň do rádia, kde na nebezpečí hrozící dětem upozorňujeme, aby lidé za volantem nebyli lhostejní. Zároveň pro prvňáčky letos připravujeme výukovou jednodenní akci formou her, kde se naučí třeba základy bezpečného chování na přechodu nebo na kole. Tato akce se bude konat v každém okresním městě, dohromady tedy pětkrát. Zahajujeme ji v Hradci Králové na Pivovarském náměstí," říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Výuka bezpečnosti se bude konat ve spolupráci s týmem silniční bezpečnosti od 14. do 18. září. V rozdávání kufříků navazuje Královéhradecký kraj na předchozí rok, kdy je také dostalo kolem šest a půl tisíce nových žáčků.