Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodák poslal z New Yorku Carmině dolary za koncert

Rychnov nad Kněžnou - Vystoupení Carminy v newyorské Bohemia Hall má pokračování. Za více než měsíc přišel na adresu Rychnovského dětského sboru šek. Dar potěšil a skončil na účtu.

15.1.2008
SDÍLEJ:

Eva Štréglová ukazuje obálku dopisu z USA.Foto: Deník/ Miloslav Dostálek

Koncertní oddělení Carmina Rychnovského dětského sboru absolvovalo v loňském roce turné po USA. O jeho úspěšnosti svědčí i šek na padesát dolarů, který v minulém týdnu přišel na adresu sboru.

„Když jsem obálku otevřela, byla jsem z toho zmatená, protože to podle doslovného překladu vypadalo, jako kdybychom měli platit něco my. Pak mi ale naše tlumočnice Lenka Poniklová vysvětlila, že jde o americkou frázi a že ve skutečnosti to jsou dolary pro nás,“ komentovala dopis z New Yorku manažerka RDS Eva Štréglová.

Dárcem je český rodák z New Yorku, který 5. prosince zavítal na koncert Carminy v Bohemia Hall. „Vím, že jsme se tam bavili a někdo se zmínil o daru, ale pak se na to již zapomnělo,“ reagovala manažerka RDS.

Také sbormistr Carminy Karel Štrégl byl nejdříve zaskočený. „Vyřizujeme totiž ještě nějaké peníze, které jsme ušetřili na vstupném a na autobusu. Americká agentura, která to zařizovala, se nám zatím neozvala. A tak jsem se nejdříve lekl, že ještě něco chtějí platit. Ale v každém případě to je příjemné překvapení a peníze jsme již uložili na účet sboru,“ uvedl sbormistr, který je hlavně rád, že se v USA jejich koncerty líbily.

 

 
CARMINA RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

je koncertním oddělením Rychnovského dětského sboru, jenž byl založen v roce 1992 sbormistrem Karlem Štréglem při ZUŠ v Rychnově nad Kněžnou. Prošel rychlým vývojem a upozornil na sebe výrazně již v roce 1996 na celostátní soutěži v Novém Jičíně, kde obsadil jedno ze dvou udělených prvních míst.

CARMINA odzpívala stovky koncertů na domácích pódiích a projela Evropu od Polárního kruhu (zpívali jsme Santovi) až po Barcelonu.

CARMINA si dobře vedla i na mezinárodních festivalech i soutěžích. Uveďme alespoň 2.místo na mezinárodní soutěži v Lecco - Itálie - 1997, dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži ve Finském TAMPERE -1999 a stříbro ve španělské Tolose 2000.

CARMINA nahrála tři kompaktní disky (Carmina 1998, Afrika 2002, Vánoční hudba východních Čech 2003).

CARMINA si vytvořila osobitý způsob práce, který spočívá v tom, že se kromě běžného sborového repertoáru ponoří do určitého stylu, proudu nebo žánru a snaží se dopracovat k samotným kořenům dané hudby (etnická, populární, lidová, nově objevené rukopisy …).

Populárním projektem byla např. Afrika (ke kořenům hudby černého kontinentu). Původní rituální a obřadní písně některých afrických kmenů, autentické hudební nástroje a tance - to bylo počáteční téma našeho koncertu, který představuje černošskou lidovou hudbu provozovanou v přirozeném prostředí kmenových společenství. Poté přichází otrokářská éra a násilné přemístění černochů na americký kontinent, naprostá změna způsobu a podmínek života, christianizace a kulturní vliv bílého etnika. Vzniká nový druh černošské hudby - spirituál, gospel, tradicionál. Tyto písně mají takovou vnitřní sílu a rytmický náboj, že se staly východiskem pro celou moderní populární hudbu (rock n´roll, jazz …). 63 představení.

Nebo Masopust (tento pořad teď aktuálně provozujeme, bylo již 32 představení). Závěr zimy prožívali naši předkové ve znamení zábav a bujarého veselí. Byl čas masopustu, který začínal svátkem Tří králů a kulminoval posledním masopustem, fašankem či ostatky před Popeleční středou. A právě o tomto období náš koncert vypráví. Navštívíme společně vesnickou tancovačku (ukázky písní, tanců a lidových krojů z Rychnovska a Podorlicka) a zabijačku (žertovná dětská opera Jana Málka Vepřové hody aneb Potrestaná lakota). Vyprávíme o tom co je vlastně masopust a jaké byly a jsou zvyky na různých místech Čech a Moravy, ukážeme některé masky a tradiční lidové hudební nástroje.

CARMINA spolupracuje s českými i zahraničními interprety, orchestry a skladateli. Má své stálé partnery ve francouzských městech Nantes, Brive, Collioure a Mornant se kterými každoročně uskutečňuje společné projekty.
Velmi zajímavá je také naše spolupráce se ZOO Dvůr Králové n.L.
V září 07 budeme zpívat v Holandsku a na přelom listopadu a prosince připravujeme turné do USA (Boston, Connecticut, New York).

RYCHNOVSKÝ DĚTSKÝ SBOR pomáhá i rozvoji sborového zpěvu ve svém regionu. Byl pořadatelem mezinárodní soutěže Chorus camera a v letech 2002, 2003 organizoval Celostátní přehlídku dětských školních sborů.

RYCHNOVSKÝ DĚTSKÝ SBOR je dnes dobře organizovaným sborovým studiem se sedmi samostatnými sbory pokrývající věkové rozpětí dětí od šesti do osmnácti let. Je domovem dvou set padesáti zpívajících dětí. Je to dobrá příležitost pro každého, kdo chce svůj volný čas trávit užitečným a krásným způsobem.

 

15.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Derby zlomila neproměněná penalta

Rychnovsko - Krajská fotbalová I. B třída: Častolovice vzdorovaly lídrovi z České Skalice pouze první poločas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení