Nadšení, zpěv, tleskání a na závěr i hvízdot. Všechny tyto projevy obvykle návštěvník kostela neslyší. Po zážitku z rockové mše si je však mohli dovolit lidé ve dvou městech na Rychnovsku. V Týništi nad Orlicí a v Rychnově nad Kněžnou mši spolu s administrátory tamních farností připravila skupina Michael, která zmrzlá těla případně i obličeje patřičně rozehřála.

Půlnoční rockovou mši zažili lidé v týnišťském kostele svatého Mikuláše 24. prosince, v Rychnově v kostele svatého Havla měli šanci včera dopoledne. Akustika prostoru, ale i zkušenosti muzikantů s obdobnými akcemi připravily těm, kteří se neostýchali, vzrušující zážitek.
Skupina Michael hraje na vánočních či velikonočních mších již čtvrtým rokem. S tímto nápadem přišel před lety římskokatolický farář Zbigniew Czendlik z Lanš〜krouna. „Je to jeho dítě. Já bych si to sám ani netroufl, do kostela jít,“ přiznal se vedoucí kapely Michal Holas.

Atmosféra na mších se liší, vždycky někdo odejde. Rychnovský administrátor Petr Stejskal se netajil tím, že rocková mše je pouze pro toho, kdo má o ni zájem. „Lidi přemlouvám, pokud se jim to nelíbí, ať sem nechodí. V Rychnově bylo během vánočních svátků dost příležitostí pro kohokoliv, každý si mohl vybrat. Například na Štědrý den se konala mše klasická,“ připomněl Stejskal.

Jeho zájmem nebylo pouze přitáhnout do kostela mladší generaci. „Jde o oslavu Ježíše Krista. Každý to dělá jiným a sobě vlastním způsobem,“ dodal názor, který prezentoval i během mše. „Navíc Kristus i ve své době dost provokoval a dělá to i dnes.“ Rocková mše je podobně nezvyklý a netradiční způsob, což Stejskal dobře ví.

„Bombastické, extáze, nádhera,“ popisoval zážitek Libor Stolín z Týniště n. O., který se účastnil obou mší. Stejné doj〜my cítila mladá generace, ale akci přáli i mnozí starší. „Moc se mi to líbilo, nic podobného jsem dosud nezažila,“ neskrývala nadšení například zástupkyně seniorské generace Marie Lukášková ze Skuhrova nad Bělou.

Farář Petr Stejskal chce podobným způsobem ve své práci pokračovat, chystá například překvapení na konec školního roku apod.

 

 

Lanškrounská kapela Michael

 
Michal Holas
Kamil Mikula
Michael Minář
Bedřich Hájek
Miloš Hubálek
 
 

Kapela vznikla vroce 2002 na základech, které vytvořil Michal Holas. Impulzem pro jeho tvorbu se stal paradoxně koncert satanské kapely, která ho vyburcovala vytvořit protipól. Hledal vhodné hráče, převážně profesionály, které nalézal vsekulárním světě. Několik měsíců hráli na festivalech pod názvem Michael & Ultra blue.

Poté, vroce 1997, vznikla skupina s názvem Michael & Voice of cathedrals (Hlas katedrál). Sestavu kapely tvořilo 6-7 hráčů a 10-14 zpěváků. Na hudební scéně působila necelé 4 roky. Vkapele byli zastoupeni převážně studenti a občas byly problémy dát se dohromady nejen na zkoušky, ale i na koncerty vzhledem ke své velikosti a studijním povinostem. Hrálo se převážně vkostelích - rockové mše - a na festivalech.

V roce 2002 se kapela přeskupila a vyměnila i hudební sekce. Pokračuje vsestavě pěti hráčů: Michal Holas - kytara a sólový zpěv, Béďa Hájek - bicí a zpěv, Kamil Mikula - sólová kytara a zpěv, Michael Minář - klávesové nástroje a zpěv a Miloš Hubálek - basová kytara a zpěv. Vpůvodním složení hrál na basu Jirka Faltus, který byl vlétě 2005 vystřídán Milošem.

Lídr Michael však zůstává nadále. Samozřejmě i repertoár se obměňuje a inovuje.

Na podzim roku 2007 skupina vydala své první CD Biješ v srdci, které obsahuje 12 autorských skladeb.