V náročném národním kole soutěže, pořádaném Katedrou softwarového inženýrství MFF UK Praha, studenty rychnovské školy: Jiřího Brože, Ondřeje Jirčáka, Ondřeje Středu a Tomáše Svobodu pod vedením učitele robotiky Martina Lockera porazil jen tým Felbot z FEL ČVUT Praha. Třetí skončil brněnský tým Yunimin.

„V roce 2008 bylo pro mezinárodní soutěž amatérských studentských robotů zvoleno téma „Mission to Mars“. Úkolem robotů bylo hledat možné stopy života v geologických vzorcích a ukládat je do kontejnerů. Aby vzorky zůstaly v co nejlepším stavu, bylo lepší je do kontejnerů ukládat obložené ledem,“ komentoval pravidla soutěže Martin Locker, autor robota Yzro, který je postaven z legendární stavebnice Merkur .

Jak doplnili studenti, soutěž probíhala tak, že dva soupeřící roboti sbírali na hřišti zmíněné vzorky, představované barevnými míčky, a led ve formě míčků bílých. Vše ukládali do kontejnerů vylosované barvy. Vítězil ten robot, který v časovém intervalu 90 sekund správně vyhledal a uložil více míčků. Nejvyšší příděl bodů byl za barevný míček umístěný do kontejneru mezi dva bílé.

„Do Heidelbergu se z jednotlivých národních kol kvalifikovalo více než 50 nejlepších studentských robotických týmů z 25 zemí celého světa. Soutěž byla opět organizována tak, že každý robot nejprve absolvoval 5 kvalifikačních zápasů, a 16 nejlepších robotů podle dosažených bodů z kvalifikace potom pokračovalo ve finálové skupině systémem play off,“ upřesnil učitel.

Robot Yzro rychnovských studentů si v náročné konkurenci vynikajících zahraničních týmů vedl výborně. Po pěti kvalifikačních kolech byl se ziskem 79 bodů na průběžném 8. místě a s přehledem postoupil do play off mezi nejlepších 16 týmů. Méně se dařilo brněnskému týmu Yunimin, který se ziskem 58 bodů obsadil nepopulární 17. místo a třetí z českých zástupců pražský tým Felbot byl s 36 body dokonce až 29.

Osmifinálovým soupeřem byl nejlepší italský tým Diit. Robot Yzro fungoval naprosto spolehlivě a po vítězství 19 : 3 postoupili rychnovští studenti do čtvrtfinále mezi osm nejlepších světových týmů. Tam narazili na pozdějšího celkového vítěze soutěže Eurobot 2008, na obávaný nejlepší francouzský tým RCVA, který už byl nad jejich síly.

Dělené 5. místo v konkurenci bohatě sponzorovaných studentských univerzitních týmů z celého světa je dalším vynikajícím mezinárodně uznávaným úspěchem rychnovských průmyslováků.