Zástupci Sdružení historických sídel, ministerstva kultury a ministerstva pro místní rozvoj v úterý zavítali do města při příležitosti krajského vítězství Rychnova n. K. a možného postupu do republikového finále v soutěži o nejlepší přípravu a realizaci programu Regenerace památkové zóny. Nechyběl zde ani Petr Sedláček, předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zároveň místostarosta Kroměříže.

Co vás sem přivedlo?

Tímto způsobem objíždíme všech třináct krajských vítězů. Prohlížíme si města a ptáme se na věci, které v přihláškách chyběly anebo je nebylo možné podchytnout. Chtěli jsme také vidět, co se na konkrétních místech udělalo za loňský rok, ale i s ohledem na poslední desetiletí.

Proč to vše, když jsou již krajští vítězové vybráni?

Výsledkem našeho snažení budou tři kandidátky a nakonec jeden celorepublikový vítěz, který bude vyhlášen jako Historické město 2007 ve Španělském sále Pražského hradu 16. dubna.

Můžete prozradit šance Rychnova?

Samozřejmě že šanci má. Ale toto je skutečně jedna z mála akcí, kdy se nám velmi úspěšně daří tajit vítěze až do závěrečného vyhlášení na pódiu. A věřím, že se tak stane i letos. Je však vidět ohromný kus práce na památkách, a zároveň mohu konstatovat, že krajští vítězové si svá ocenění zaslouží.

Přesto, nemáte již svého favorita?

Ba naopak. Protože jsem v hodnotitelské komisi již sedmým rokem, letos poprvé mám pocit, že se vítěz bude strašně těžko vybírat. Všichni vítězové jsou totiž na tom hrozně dobře. Je to možná dáno i počasím, které nám letos skutečně přeje. Pravidelně totiž vyhodnocení provádíme na přelomu února a března. Zažil jsem totiž roky, kdy jsme města objížděli ve vánicích a chumelenicích.

Kdy budeme znát vítěze?

Rozhodovat budeme ve čtvrtek. Jinak na Pražském hradě si všichni krajští vítězové převezmou svá ocenění a následně budou tři města nominována. Kromě symbolické ceny, tedy titulu Historické město 2007, je další cenou milion korun. Ten musí být použit do památek.