Kvůli chybějícímu vodorovnému značení mohou řidiči havarovat.

„Jde o přechodný stav, který ale trvá dlouho. Je tu omezená rychlost a dopravní značení zakazující řidičům předjíždět. Toto dopravní značení tu mělo být původně do konce dubna. Firma, která opravy provádí, však požádala o prodloužení,“ komentoval situaci Rudolf Petřík, šéf Dopravního inspektorátu ředitelství Policie ČR Rychnov nad Kněžnou.

Chybí pruhy

K úplnému dokončení rekonstrukce komunikace chybí speciální zaspárování pruhů povrchu, aby nedocházelo k jejich brzkému narušení hlavně v době mrazů. Pak se teprve přistoupí k vodorovnému značení.

Největší problém je v Lipovce, kde vzniká odbočovací pruh k místní firmě. Vozidla jedoucí od Rychnova tak často jezdí prostředkem široké komunikace a těsně před horizontem se dostávají do protisměru. „K této situaci by nemělo docházet, jelikož podle pravidel by řidiči měli jezdit vpravo,“ uvedl Petřík.

Hazardují místní

Deník však při dvacetiminutovém průzkumu v době špičky napočítal patnáct vozidel, která jela prostředkem a dostávala se tak v inkriminovaném úseku do protisměru. Podle poznávacích značek však třináct aut bylo místních, řídili je tedy šoféři znalí poměrů. „Jezdím pravidelně do lipovské firmy s kamionem. Několikrát jsem musel problikávat auta jedoucí přímo proti mně, přestože jsem byl najetý v pomyslném odbočovacím pruhu,“ postěžoval si jeden z řidičů nákladních vozidel. Jeho slova potvrzuje i Karel Vašátko, který několikrát denně absolvuje osobním vozem trasu Dobruška – Rychnov nad Kněžnou. „Byl jsem svědkem, že některé osobáky se náklaďákům v Lipovce vyhýbaly doslova na poslední chvíli.“

Jen zázrakem se za půl roku, kdy se práce na silnici nehnuly, nestala kvůli chybějícímu vodorovnému značení dopravní nehoda. „Loni byl zmiňovaný úsek vyhodnocen jako místo častých dopravních nehod. Tehdy na vyfrézované silnici docházelo často i k hromadným kolizím, kdy řidiči nedobrzdili a naráželi do vozů před sebou. Nehody se obešly bez vážných následků,“ dodal šéf dopravního inspektorátu.

Trápí vás stav silnic na Rychnovsku? Přidejte svůj postřeh do diskuze pod článkem!