Most představuje poměrně důležitou spojnici, přes níž lidé míří nejen na Staré náměstí do centra Rychnova, ale i k místnímu zámku nebo do Panské Habrové a dále na Liberk či Zdobnici. Uzavře se sice jen zhruba padesátimetrový úsek, ale řidiči navíc najedou několik kilometrů. Zatímco pro osobní auta je vyznačená objížďka v délce necelých pěti kilometrů, pro ty nákladní měří dokonce 18 kilometrů. Práce potrvají až do konce letošního října.

Kudy povede objížďka?

Objížďka pro osobní auta povede po státní silnici I/14 Jiráskovou ulicí k druhému kruhovému objezdu výjezdem ve směru na Rokytnici v Orlických horách po silnici druhé třídy II/319 až po odbočku do ulice Javornická, Javornickou dále přes přes kruhovou křižovatku Smetanovou ulicí, ulicí Kaštany a Dobrovského. Objížďka je obousměrná, přičemž místní zřejmě budou volit i jiné, kratší varianty podle cíle svých cest. Nákladní auta najedou podstatně více. Vykázaná budou na objížďku až přes Javornici.

Jinudy budou museti i pěší. "V místě uzavírky se jedná o uzavřený přechod pro chodce a část chodníku na tomto přechodu. Zhotovitel stavby vyznačí kovovými zábranami koridor od chodníku ve směru od nemocnice podél svodidel a dočasný přechod v průjezdním úseku výjezdu od benzinové stanice. Dále povede značení přes starý most Na Sboře směrem do středu města," uvedli úředníci v oznámení o uzávěře.

Kromě toho se dopravní omezení dotkne také linek meziměstské autobusové dopravy a městské hromadné dopravy. Některé zastávky nebudou obslouženy a cestující by měli počítat s dalšími omezeními a úpravami provozu spojů.

Další omezení na Rychnovsku

S uzavírkou se řidiči od druhé poloviny července potýkají i v Potštejně, kde se pracuje na obnově vozovky hlavního tahu I/14. „Budou vybourány betonové obrubníky, stávající uliční vpusti včetně přípojek a nahrazeny novými a seříznuta krajnice. Důvodem pro opravy jsou plošné deformace vozovky a vyjeté koleje. Zároveň i únosnost vozovky je zcela nevyhovující,“ informovalo Ředitelství silnic a dálnic o investici za téměř 32 milionů korun.

A uzavírka se tady neobešla bez problémů kvůli zmatkujícím řidičům. "Kamiony mají zákaz tudy jezdit a stejně jezdí, je tam šílený provoz, dobře že to policie hlídá. Po nesmyslné opravě hlavní silnice se budou moct pustit do opravy té vedlejší," komentovala jedna z místních Petra Hofmanová situaci, kdy se kamioňáci po uzavření hlavního tahu ocitli v samotném centru Potštejna, kde se otáčeli.

Práce potrvají až do 27. listopadu a rozdělené jsou do tří etap. Ta první skončí do 18. září a zahrnuje úsek od začátku obce ve směru od Vamberka po autobusové zastávky, přičemž průjezd k nádraží je zachován. V navazující druhé etapě se bude pokračovat po odbočku na Brnou, na níž zůstane průjezd zachován. Od 31. října do 27. listopadu se bude rekonstruovat úsek od zmíněné odbočky na konec Potštejna ve směru na Ústí nad Orlicí.

Objížďka pro tranzitní dopravu vede po silnici první třídy I/11 přes Vamberk, Žamberk a dále po silnici II/312 přes Dlouhoňovice, Hejnice, České Libchavy zpátky na silnici I/14. Cesta od kruhového objezdu před Vamberkem do Českých Libchav měří po čtrnáctce přibližně 12 kilometrů, po objížďce 28 kilometrů.

I v Kounově se už od května kvůli pracím na novém mostu a opravě vozovky přes obec řidiči setkávají střídavě s částečnými i úplnými uzavírkami. V současné době projedou, ale musí počítat se zdržením kvůli kyvadlovému provozu. Hotovo má být na začátku října.

Opatření a omezení v autobusové dopravě v Rychnově

V meziměstské autobusové hromadné dopravě linkami 661205, 661206, 661219, 662205 a 662206 dopravce Audis bus nebudou obslouženy rychnovské zastávky Dobrovského a Tiskárna. Zmíněnými linkami bude mírně omezen provoz ze zastávky Rychnov nad Kněžnou, střed. Objízdná trasa bude vést přes Kaštany – Masarykovu – Bezručovu – Hrdinů odboje a Sokolovskou. Autobusy obslouží ve směru do centra zastávku Bezručova, pošta. Ve směru z centra města – Sokolovská – Mírová – Smetanova – Kaštany.

Bude se jezdit podle výlukových jízdních řádů.

U MHD budou vydány výlukové jízdní řády pro linky 665002 a 665003. Dojde k částečnému omezení obsluhy zastávek Rychnov nad Kněžnou, Dobrovského a Rychnov nad Kněžnou, střed – ve směru do Městské Habrové. Ze směru od Městské Habrové dojde u některých spojů k využití ulic Krocínova a Na Sboře, kde bude na chodníku u č.p. 260 zřízeno na dobu uzavírky stanoviště č. 3 pro zastávku Rychnov nad Kněžnou, střed. Tato zastávka bude určena pouze pro výstup cestujících.

Dojde k vynechání zastávky Staré náměstí u linky 665003, ostatní spoje pojedou objízdnou trasou s využitím ulic Kaštany, Smetanova, Mírová, Sokolovská. V případě potřeby bude trasa doplněna o ulici Masarykova s obsloužením zastávek Rychnov nad Kněžnou, Bezručova - pošta a dále ul. Bezručova, Hrdinů odboje, Sokolovská. (Zdroj: web Městského úřadu Rychnova nad Kněžnou)