Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rezervace Bukačka čeká na vyjádření ministerstev

Orlické hory /FOTOGALERIE/ - Kvůli rozšířenému provozu sportovního střediska v Zielenci na polské straně hranic vznikla obava, že by mohlo dojít k poškození Národní přírodní rezervace Bukačka vzhledem k očekávanému navýšenému turistickému ruchu.

24.7.2009
SDÍLEJ:

V Národní přírodní rezervaci Bukačka v Orlických horách naleznete pralesovité lesní porosty a dvě luční enklávy. Foto: CHKO Orlické hory

„Přes sezonu je normální, že se u nás pohybuje víc lidí, protože jsme v rekreační oblasti,“ podotkl Zdeněk Schwarz, starosta obce Sedloňov, na jehož katastru Bukačka leží. „Neobvyklý počet turistů však nepozorujeme, “ dodal.

Rizika poškození

„V letním období je podíl zájemců o vstup na české území mezi pasažéry lanovek podstatně vyšší. Vzhledem k dosavadní neexistenci propojovacích komunikací mezi horními stanicemi lanovek a cestní sítí na české straně volí tito turisté nejrůznější směry pohybu lesem, což má na zdejší ekosystémy zřetelný vliv a výrazně zvyšuje frekvenci porušování zákazu vstupu mimo značené cesty na území Národní přírodní rezervace Bukačka. Kromě toho se realizací projektu jednoznačně zvýšilo hlukové a světelné zatížení českého území zejména v době zimního umělého zasněžování sjezdovek a nočního lyžování,“ hovoří na téma rizik v rezervaci Rudolf Remeš za CHKO Orlické hory a Agenturu ochrany přírody a krajiny.

Výsledky zatím neznámé

V minulém týdnu do hraniční oblasti přijeli pracovníci z hraniční komise ministerstva vnitra, aby přeměřili, zda stavba nebo stavební úpravy nezasahují do hraničního pruhu, nebo dokonce do českého území. Ministerstvo zatím však nezveřejnilo, k jakým výsledkům se hraniční komise dopracovala. „Nikdo ze státní správy nás nekontaktoval,“ odpověděl starosta Schwarz na dotaz, zda s obcí ministerstvo životního prostředí jednalo.
„Na základě podkladů Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a Agentury ochrany přírody a krajiny se ministerstvo životního prostředí rozhodlo seznámit se se situací přímo na místě. Místní šetření proběhne v příštím týdnu a jeho výsledky budou podkladem pro další jednání s polskou stranou,“ vyjádřila se Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
Botanická zahrada Orlických hor

Čím je oblast Bukačka tak unikátní? „Předmětem ochrany jsou pralesovité lesní porosty a dvě luční enklávy s výskytem ohrožených druhů,“ vysvětlil David Rešl, vedoucí Správy CHKO Orlické hory. Jde o nejvýznamnější maloplošné chráněné území v Orlických horách. Najdete zde zbytek zakrslého bukového pralesa se smrkem, klenem a jeřábem, roste zde celkem 294 druhů vyšších rostlin, z toho 23 chráněných.

Autor: Iva Růžičková

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení