A to nejspíš v pátek ráno. „To bude opravdu chladné, minimální ranní teploty čekáme ještě o dva až tři stupně nižší než v úterý. Pod dvacítku by mohly klesnout na více místech, než jen jako včera v Pardubicích,“ uvedl Ladislav Metelka z královéhradecké pobočky hydrometeorologického ústavu.

Od 26. prosince mrzne takřka nepřetržitě. S jedinou výjimkou 30. prosince, kdy se přes den teploty vyhouply nepatrně nad nulu. O žádný extrém ale podle Metelky nejde. „Úplný normál to není, ale extrém také ne. Spíš současný mráz mohl lidi, kteří si v minulých dvou zimách zvykli na abnormální teplo, trochu překvapit,“ dodal Metelka.

Mráz má navíc hodně lokální a nyní také inverzní charakter. Nejchladněji je v širokých neprovětrávaných údolích. Samotné vodní toky už mrazu nepřidají, spíše naopak, podle Metelky záleží opravdu jen na terénu. O několik desítek metrů výš na kopci může být až o několik stupňů tepleji.

Důkazem jsou i včerejší rozdíly minimálních teplot v Hradci a Pardubicích. V Pardubicích se totiž měří na letišti, zatímco v Hradci je observatoř na vyvýšeném Novém Hradci. „Celou cestu autem do práce mi teploměr ukazoval 16 pod nulou, tady přitom bylo jen 12,“ řekl meteorolog Metelka.

Podívejte se na počasí na Rychnovsku pohledem webových kamer - ZDE