Snížení energetické náročnosti i lepší prostředí pro pacientky a lékaře porodnického oddělení mají přinést plánované rekonstrukční práce na pavilonu DIGIP rychnovské nemocnice.

Jejich první část byla zahájena ve čtvrtek 3. září. Kromě zateplení budovy se počítá s výměnou střechy a oken. Investice vyjde na 38,8 milionu korun. Na financování se kraji podařilo získat dotaci ministerstva životního prostředí.

„Každá investice do rychnovské nemocnice dokazuje její nezastupitelnou roli v síti krajského zdravotnictví. Rekonstrukce pavilonu DIGP pomůže snížit energetickou náročnost budovy, což se pozitivně projeví v hospodaření nemocnice,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Projekt po administrativní stránce zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

„Nejvýhodnější nabídku k této veřejné zakázce předložila společnost STYLBAU, s. r. o. Ta provede veškeré stavební práce za téměř 38,8 milionu korun, přičemž 28 milionů korun uhradí kraj. Část nákladů pokryje dotace z Operačního programu životního prostředí. Samotná rekonstrukce potrvá 13 měsíců,“ sdělil radní pro investice a majetek Václav Řehoř.

V únoru příštího roku by potom měla začít modernizace porodních boxů včetně zázemí a zákrokového sálu za 11,5 milionu korun. Zhotovitelem bude stejná stavební firma.

"Rekonstrukce v rychnovské nemocnici se obejde bez omezení jednotlivých oddělení a bude probíhat za plného provozu. Pokud by ovšem nastala situace, že by přeci jen bylo nezbytně nutné provoz některého oddělení krátkodobě omezit, bude o tom nemocnice s dostatečným předstihem informovat," sdělila mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Královéhradecký kraj si za 20 milionů korun také nechal zpracovat projektovou dokumentaci na přístavbu a modernizaci rychnovské nemocnice. Náklady této investice přesahují 400 milionů korun.

„Modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou počítá s rekonstrukcí stávajících operačních sálů, ARO a jednotky JIP. Ke stávajícímu sedmipodlažnímu pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice – takzvanému DIGP – by měla přibýt pětipodlažní budova propojená se stávajícím objektem, čímž se sníží nároky jak na logistiku, tak na nemocniční personál,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.

Rychnovská nemocnice zajišťuje zdravotnickou péči pro spádovou oblast s minimálně 80 tisíci obyvateli. Spadá sem oblast Orlických hor a také průmyslová zóna Solnice-Kvasiny, kam dojíždí za prací na 12 tisíc lidí.