„Nefunguje Shengenský informační systém a pátrání po vozidlech v praxi na Policejním prezidiu ČR. Bez toho nelze přihlásit žádné vozidlo," řekl Deníku Jiří Smolík z Městského úřadu v Rychnově. Tentokrát ale nelze jednoznačně určit viníka. Podle ministerstva vznikl problém u policie, ta však má názor přesně opačný.

Rychnovští řidiči situaci chápou, Jiří Smolík říká, že se s zlostí a křikem nesetkal ani během vypjatých dní, kdy registr vůbec nefungoval. Řidiči čekali, úředníci psali maily na ministerstvo a ministr dopravy Pavel Dobeš neustále opakoval, že „další den to bude v pořádku". Situace se nakonec, po několika dnech, opravdu zlepšila.

Konec dobrý, všechno dobré?

Problémy se zavedením nového registru, které byly před čtrnácti dny, má veřejnost stále v živé paměti. Proč vůbec potíže vznikly? Vše se totiž šilo horkou jehlou.

„Nový centrální registr jsme viděli poprvé po týdenní odstávce, což bylo 9. července," přiznává Smolík a jeho kolegyně Alena Židová dodává: „Tři dny na začátku července před státními svátky si nikdo ze zaměstnanců nesměl vzít dovolenou. Měli přijít a učit se s novým registrem. Přišli, ale nebylo co se učit."

Ve školicí verzi nebylo možné udělat celý proces přihlášení nebo odhlášení vozidla, fungovaly jen základní parametry. Nebylo například možné tisknout.

Uplynulý pátek již bylo vše v pořádku a Městský úřad v Rychnově opět může denně obsloužit zhruba stovku řidičů, přesná čísla se zde nesledují. A řidiči, kteří čekají na chodbě, se tváří spokojeně.

„Já tvrdím celou dobu, že jednou nám vypnou proud a budeme všichni v háji. Chtělo by to trošku jiný systém, ale je třeba trpělivost," říká motorista Jan Zemen, čekající na úřadě a na dotaz, po kolikáté zde dnes čeká, se jen usmívá: „Já odhlašuji, já projdu."

Změna registru  byla nutná

Městský úřad v Rychnově dosud neeviduje byť jedinou žádost o náhradu škod ze strany řidičů a škody nebude vymáhat ani úřad. „Zatím nemáme konkrétní důvod, proč chtít náhradu škody," vysvětluje Alena Židová postoj rychnovského městského úřadu k vzniklým problémům.

Nový centrální registr vozidel musel letos přijít, protože nejpozději od prvního ledna příštího roku musí být český registr propojen s registry ostatních zemí EU (sytém EUCARIS).

Starý registr takové propojení podle informací ministerstva dopravy neumožňoval. Lidé volají po rezignaci ministra dopravy, ten ale ze všech problémů viní dodavatele nového systému, po kterém bude požadovat zaplacení sankcí.

Martin Singr