V Královéhradeckém kraji dnes žije přibližně 550 tisíc obyvatel. Za několik desítek let má však dojít ke znatelnému propadu. Taková je prognóza Českého statistického úřadu, který předpokládá, že na Královéhradecku dojde do roku 2051 k poklesu obyvatel přibližně o 50 tisíc. Předpokládaný úbytek odpovídá přibližně dvěma větším okresním městům.

Svébytným fenoménem je i dlouhodobý nárůst obyva-tel v seniorském věku. Často proto nestačí kapacity domovů pro seniory.

Deník nedávno informoval i o tom, že Královéhradecký kraj se spolu s Prahou a Zlínským krajem řadí na první místa v podílu osob starších osmdesáti let.

Do roku 2026 jejich počet v kraji naroste o dalších čtyřicet procent. Služby pro seniory tak bude potřebovat o téměř dva tisíce osob více než nyní. Nejvíc lůžek v současné době chybí na Hradecku, Rychnovsku, Jičínsku a Vrchlabsku.

Na začátku prosince minulého roku proto vedení Královéhradeckého kraje schválilo novou strategii, která se kromě seniorů věnuje například rodinám s dětmi či duševně nemocným. „Největší výzvou pro sociální služby je demografický trend společnosti,“ uvedl v prosinci k nové strategii náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Z celkového pohledu mezi místa, která nejvíce zvedají věkový průměr, patří zejména malé vesnice. V okrese Rychnov nad Kněžnou pak prvenství s nejvyšším věkovým průměrem 51,6 roku drží malá podhorská obec Bohdašín.

Malá obec Bohdašín v podhůří Orlických hor, ve které žije něco málo přes dvě stovky obyvatel, drží v rámci Rychnovska první příčku v souvislosti s nejvyšším věkovým průměrem obyvatel. Podle Českého statistického úřadu je zde průměrný věk 51,6 roku. Oproti tomu průměrný věk na Královéhradecku je o devět let nižší. A to 42,5 roku. Přestože je Bohdašín typickou ukázkou toho, že se stárnutí obyvatel projevuje právě v malých obcích, podhorská vesnička má své specifikum, které se do strohých čísel statistiky nepromítá.

V sousedství Bohdašína totiž leží poutní místo Rokole, kde byl před necelými 20 lety postaven provinční dům pro takzvané Schönstattské sestry.

„Hodně nám věkový průměr zvedají sestry v Rokoli, kde jich žije bezmála 20. Což je asi deset procent obyvatel Bohdašína,“ uvedl starosta Jaromír Štěpán s tím, že to není jediný faktor, který se pod vysokým věkovým průměrem zdejších obyvatel podepisuje.

Bohdašín stejně jako ostatní malé odlehlé obce totiž opouštějí mladí lidé, kteří zpravidla „vylétnou z hnízda“ do škol ve velkých městech a už tam zůstanou.

„O budoucnost naší obce se však nebojím. Za poslední dva tři roky nám zde přibyly tři domy a další se bude stavět,“ uzavřel starosta s dodatkem, že lidé z Bohdašína rozhodně houfně neutíkají. Ostatně v poslední době se navíc do Bohdašína přistěhovala mladá rodina s dětmi a další mladí lidé mají následovat.

Okresní město je relativně „mladé“

Ze čtveřice největších měst na Rychnovsku dosahuje nejvyššího věkového průměru Týniště nad Orlicí, ve kterém žije lehce přes šest tisíc obyvatel. Ve městě poblíž soutoku Divoké a Tiché Orlice je věkový průměr 44,2 let. V těsném závěsu se za Týništěm umístila s průměrem 44 let sedmitisícová Dobruška. Kostelec nad Orlicí, ve kterém žije přibližně šest tisíc obyvatel, přebírá pomyslnou stříbrnou medaili s věkovým průměrem 43,7 let. Nejnižší věkový průměr má okresní Rychnov nad Kněžnou. Více než 11 tisíc obyvatel dává dohromady věkový průměr 43 let.

Stárne celá republika

Průměrný celorepublikový věk byl podle statistik ČSÚ v roce 2016 42 let. Od roku 1989 se tak celorepublikově zvedl průměrný věk obyvatel téměř o šest let. Před 29 lety byl totiž průměrný věk obyvatel v České republice 36,1 let.