Ve Dvoře Králové skončila například neúspěchem výstavba prodejny Lidl na ploše současného autobusového nádraží. Občané se zapojili do petiční akce za zachování nádraží a veřejné zeleně u něj. Nakonec společnost od záměru upustila. Další prodejna měla vzniknout na pozemcích společnosti Vodovody a kanalizace už před dvěma lety. Zatím se ale nic neděje, i když VaK pozemky prodal a přestěhoval se jinam. Řadě občanů se také nelíbí, že všech pět supermarketů je umístěno blízko sebe a téměř v centru města. Navíc se kromě Tesca jedná o prodejny s nabídkou potravin a jen minimální nabídkou ostatního zboží.

Zahájení dlouho očekávané výstavby Penny Marketu na místě bývalé čističky odpadních vod by se pravděpodobně již v letošním roce měli dočkat obyvatelé pětitisícového města Hostinné. Plánované investici dlouho bránila dohoda společnosti s památkovým ústavem, ale někdejší problémy jsou podle všeho už zažehnány. „Troufám si říct, že snad i letos by se mohlo začít stavět,“ uvedl před časem zástupce podniku Penny Market, Karel Reytt.

Co všechno se může přihodit okolo výstavby potravinové prodejny, ukazuje vrchlabský příklad. Opožděná kolaudace obchodu Lidl eskalovala v soudní spor mezi městem a společností Agile, která pro Lidl před lety připravovala pozemky. Protože byl obchod zkolaudován o půl roku později (29. 6. 2005), než jak se k tomu firma Agile ve smlouvě zavázala, zastupitelstvo se v listopadu 2005 rozhodlo vymáhat smluvní pokutu 3 miliony korun. Agile městu opakovaně nabídla sedmisettisícové mimosoudní vyrovnání, které zastupitelé, naposledy loni v prosinci, shodili ze stolu a rozhodli se pokračovat v soudní při. Tu radnice nakonec prohrála a podle březnového verdiktu krajského soud firma Agile třímilionové penále platit nemusí.

Nejvíce hypermarketů má letos vyrůst ve městech s počtem obyvatel pod padesát tisíc. Vloni bylo otevřeno šest nákupních center, podle průzkumu Deníku jich je dalších 103 ve výstavbě a desítky jsou v plánech. Celkem jich v republice funguje 1113.