Nad zdravotnictvím v celé zemi visí temný mrak. Strašák, který hrozí odchodem více než čtyř tisíc lékařů.

Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou doposud žádné výpovědi lékařů neobdržela. Je však otázkou několika dní, kdy dorazí.

„O plánovaných výpovědích víme s předstihem. V nemocnici proběhlo několik jednání na toto téma. Z diskuze mimo jiné vzešlo, že výpověď podá možná šestnáct lékařů z celkového počtu jednapadesáti,“ uvedl ředitel rychnovské nemocnice Luboš Mottl.

Zdůraznil, že lékaři, kteří plánují podat výpověď, se svými záměry nijak netají a stojí si za svým názorem, sami přiznávají, že si jsou vědomi toho, že řešení jejich požadavků je současně mimo možnosti i kompetence nemocnice. Je možné, že pokud vláda nebude na protest lékařů nijak reagovat a pracovníci nemocnic opravdu opustí svá místa, dojde k zpomalení chodu nemocnice.

„Pro tuto variantu máme krizový scénář. Ačkoli nehrozí uzavření žádného oddělení, je možné, že by se některé plánované výkony musely odložit.
Nemocnice však zůstane i nadále v chodu bez výraznějších omezení,“ popsal scénář případné krize Mottl. Zdravotní péče v Rychnově by podle něho neměla být ani v případě odchodu lékařů omezena. Další vývoj závisí na tom, jak bude postupovat vláda a jaká rozhodnutí učiní ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Pevně věřím, že dojde k řešení na nejvyšší úrovni. Problém, který v naší zemi přetrvává dvacet let, se snad konečně dočká nápravy a vláda lékařům představí, třeba i dlouhodobější, ale systémové řešení jejich současných požadavků, “ řekl Luboš Mottl.

LUCIE RŮŽIČKOVÁ