Vladimír Dryml se, zdá se, smířil se svou politickou smrtí.

V úterý 13. ledna dal totiž jasně najevo, že se cítí být více ředitelem soukromé vrchlabské nemocnice než náměstkem hradeckého hejtmana, který má dbát o blaho veřejných financí.

„Ředitel nemocnice ve Vrchlabí je v šoku z chování hejtmana kraje i některých představitelů ČSSD,“ píše o sobě Dryml v prohlášení, kterým reagoval na jednání o osudu nemocnice. Kraj je ochoten za ni zaplatit 45 milionů korun, majitel Alexandr Seidl ale odmítl jít pod svůj znalecký posudek na 126 milionů.

„Zástupci kraje přiznali, že nemocnice nemůže existovat bez provozní dotace minimálně 6 milionů korun ročně. Ostatní nemocnice holdingu přitom dostávají mnohonásobně vyšší dotace,“ pokračuje ředitel Dryml.

Jeho obhajoba zájmů špitálu pak graduje výhrůžkou, že „nemocnice si nechá prověřit postup kraje, zda se nejedná o nekalou hospodářskou soutěž ze strany kraje.“

Podepsán ředitel nemocnice Vladimír Dryml, jen tak mimochodem také krajský radní odpovědný za zdravotnictví. Obvinění ze střetu zájmů, který Dryml doposud odmítal, paradoxně sám přiznal černé na bílém.

Dryml bude druhým nejvyšším představitelem kraje nejspíš až do 22. ledna, kdy jej krajští zastupitelé chtějí odvolat z jeho funkcí. Sám odstoupit nehodlá. Pro zvedne ruce nejspíš nejen většina sociálních demokratů a s nimi koaliční lidovci a evropští demokraté, ale zřejmě i opoziční ODS a možná i komunisté.

Právě s KSČM přitom Dryml chtěl po vyhraných krajských volbách vládnout a zadělal tím na první roztržku s vedením královéhradecké krajské ČSSD. Konflikty potom gradovaly sporem o převod vrchlabské nemocnice a „ověřováním informací“, jak říká Dryml, o stranické sokyni Haně Orgoníkové.

Posledním hřebíkem do Drymlovy rakve bylo pravděpodobně předvčerejší usnesení krajského výkonného výboru ČSSD zastupitelům, aby jej odvolali. O tomtéž jednali už před týdnem, tehdy se ale většina zdržela hlasování. Nejostřejší však byla reakce republikového vedení ČSSD.

Pikantní je, jak příčina celé aféry, údajné shánění kompromitujících materiálů na Orgoníkovou, mezitím vyšuměla do ztracena. Dryml totiž začal plnit stránky novin svým odmítáním omluvit se, pustil se do předsedy Paroubka, označil se za Don Quijota a své výroky zpečetil prohlášením, že mu „hon na čarodějnice“ vůči jeho osobě „připomíná aféru Milady Horákové a jenom čekám, kdo se zmocní role prokurátora Urválka…“

V internetové anketě Deníku se pro odchod Drymla z politiky vyslovilo 91 % čtenářů.


Vladimír Dryml: Hájím zájmy kraje, ale hlavně zájmy voličů

Vladimír Dryml odmítá vidět důkaz střetu zájmů i ve svém vlastním, včera vydaném prohlášení.

„Jako zaměstnanec nemocnice, který by z jejího prodeje nic neměl, hájím zájem voličů. A ten je jasný, zachování nemocnice. Toto je střet zájmů? V tom případě jsou ve střetu zájmů všichni politici, protože všichni se snaží získat co nejvíc pro svůj region. Střet zájmů je v mém případě pouze ten, že Dryml chce, aby byla zachována zdravotní péče a ostatní funkcionáři na kraji to nechtějí. Hájím zájem kraje, ale především hájím zájem voličů. A ti chtějí, aby nemocnice zůstala. Z postu ředitele odstoupím hned první den po vyřešení budoucnosti nemocnice,“ uvedl Dryml.

Svůj ostrý tón v prohlášení vůči kraji vysvětlil tak, že na něj kraj zaútočil. „Kraj mě obvinil z podvodu. Já neutočím, já jen upozorňuji, že tady někdo lhal, a to lhaní poškozuje kraj. Kraj navíc jedná za mými zády, gestorem za zdravotnictví jsem stále já,“ dodal.

Zkritizoval odkládání volebních slibů, především rušení regulačních poplatků.

Zachování nemocnice je alfou a omegou i pro šéfa vrchlabské ČSSD Josefa Chvalinu. Především z důvodů historických, lidé jsou tu na nemocnici zvyklí. „Je otázkou, jak chápat střet zájmů. Ale pro nás je prvořadé zachování nemocnice, ten tlak cítím i ze strany občanů,“ uvedl Chvalina. A Drymla se zastal i v případě jeho výroků, kterými si popudil celou ČSSD. „Člověk, když se dostane po takový mediální tlak, pod jakým je Dryml, tak se zcela jistě dostaně do situace, kdy řekne věci, které nejsou adekvátní,“ uvedl.


Dotování šesti miliony? Nejlepší nabídka

Hejtman Lubomír Franc v úterý potvrdil, že nabídka zachování nemocnice jen za cenu každoročních dotací se mu zalíbila.

Milionové dotace na provoz ambulancí dostávají všechny krajské nemocnice, tak proč by k nim nemohla přibýt vrchlabská?

Nabídka majitele vrchlabské nemocnice, že ji zachová, pokud bude kraj ročně dotovat lékařskou službu první pomoci šesti miliony, se vedení kraje zalíbila.

„Z dosavadních možností se mi tato líbí nejvíc,“ uvedl Franc. Vyloučil nejen koupi, ale i pronájem špitálu. Ten by sice vyšel jen zhruba na sedm milionů ročně, kraj by ovšem podle France musel nést odpovědnost za ztráty.

Pohotovosti ostatně kraj dotuje i ve svých nemocniciích. I když pravděpodobně o něco nižší částkou.

„Na každou nemocnici to vychází zhruba na čtyři miliony korun ročně,“ sdělil mluvčí krajského zdravotnického holdingu Lukáš Pochylý.

Seidl doposud hrozil, že pokud kraj nemocnici nekoupí za jím požadovaných 126 milionů, zavře ji. Zastupitelé budou o osudu nemocnici rozhodovat 22. ledna.