Obávali se, že se sem vozí stavební suť z Kostelce nad Orlicí, kde se rozpoutala diskuse kvůli původně plánované drtičce odpadu. Ve štěpánovské jámě je však recyklát, což je umělý kámen. Město zjišťuje podrobnosti ohledně uskladnění.
Vyděšení občané
„Medializovanou kauzu v Kostelci samozřejmě sledujeme. Proto nás vyděsilo, když jsme viděli nákladní auta, jak sem vozí kamení. Navíc je pod silážní jámou septik, který sákne. Pokud by se jednalo o chemický odpad nebo i materiál s jeho stopami, vše by se za prvního deště dostalo do spodních vod,“ komentoval obavy za občany Štěpánovska jeden z místních aktivistů Josef Uhlíř.
Město na reakce občanů ohledně plnící se silážní jámy okamžitě reagovalo. Josef Urbánek z odboru životního prostředí Městského úřadu v Týništi n. O. přijel na místo za skupinkou Štěpánovských do dvou hodin. „Hned na místě jsem vyloučil, že bychom si sem nechali navážet odpadní suť z Kostelce nad Orlicí. Jáma patří akciové společnosti Polabí Vysoká, takže jsme ji okamžitě kontaktovali a žádáme vysvětlení, o jaký materiál jde a jak dlouho tu bude. Zástupce firmy se na úřad dostaví do dvou dnů.
Deníku se podařilo spojit s firmou Polabí Vysoká, a. s. „Mohu potvrdit, že silážní jáma je v našem majetku. Nyní funguje jako sběrný dvůr,“ sdělil včera jeden ze zaměstnanců.
Umělý kámen
Středisko recyklace vede Tomáš Wolf. Ten včera Deníku potvrdil, že jej kontaktoval týnišťský městský úřad. Už po telefonu jim údajně podal základní informaci, což Urbánek také potvrdil. „Nejde o žádný odpad, ale o recyklát, což je výrobek, umělý kámen. V silážní jámě je složen dočasně. Máme ho tu pro Lesy Chvojno, kde bude kámen sloužit na zpevnění cest,“ vysvětlil původ obsahu jámy Wolf.
Uhlíř závěrem dodal, že mají pouze obavy o znečištění spodních vod a netouží po vzniku drtičky. „Pokud by tu něco mělo vzniknout, jde nám jen o to, aby nás neobtěžoval hluk, těžká auta nerozbila silnice a neprášilo se tady,“ konstatoval Uhlíř.