VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Recyklace plastů? Lidi děsí zápach

Vamberk – Z bývalé kotelny firmy ESAB by měla ve městě vzniknout provozovna na recyklaci plastového odpadu, dřeva, likvidaci osobních automobilů a dalšího materiálu.

2.4.2015
SDÍLEJ:

AREÁL BÝVALÉ VÝTOPNY VE VAMBERKU se pomalu mění v úložiště komunálního odpadu. Místní se bojí hluku a zápachu. Foto: Zdroj redakce

Takto vypadá petice, kterou podepisují někteří obyvatelé Vamberka.

Vzhledem k tomu, že plánovaný sklad má vzniknout na místě bývalé teplárny, která je v bezprostřední blízkosti obytné zóny, protestujeme proti vzniku tohoto záměru, zejména z těchto důvodů:

- zvýšení hlučnosti a prašnosti

- zvýšení provozu těžké nákladní dopravy

- snížení hygienických standardů

- snížení cen pozemků a nemovitostí v okolí chystaného recyklačního skladu

- patologické jevy spojené s manipulací s odpady – zvýšení parazitů, živočichů apod.

- v obytné zóně bydlí děti a nemocní lidé, pro jejichž zdraví budou výpary ze skládky zvláště nebezpečné

- kontaminace ovzduší, půdy a vody v širokém okolí

Místní se bouří a podepisují petici. Bojí se zápachu a hluku.

Mělo by se jednat o jakýsi sběrný dvůr, lidé se ale bojí, že bude v lokalitě Popluží, kde dříve sídlila kotelna, velký zápach a také nadměrný hluk. Největším problémem je podle nich skutečnost, že toto recyklační úložiště bude sídlit v obytné zóně.

V současné době probíhá v areálu demolice vnitřních zařízení výtopny, což místní obyvatelé uvítali, a to hlavně z důvodu, že zde nevznikne například spalovna.
„Celý areál byl vybudován za minulého režimu v obytné zóně, kde nikdo s nikým nediskutoval nad negativními vlivy na přírodu a zdraví osob," sděluje místní obyvatel a také jeden z iniciátorů petice Josef Bartoš.

Vedení města ale s podnikatelským záměrem těžko něco zmůže. „Kotelnu od ESAB Vamberk odkoupila firma Kenvi. Ta by zde měla třídit plasty, vybírat železo, měl by zde vzniknout sběrný dvůr. Chápu obavu místních z nadměrného hluku a zápachu. Pokud ale tento záměr příslušné úřady povolí, nemáme jak zasáhnout," vysvětluje starosta Vamberka Rudolf Futter.

Stížnost zaslali obyvatelé na městský úřad ve Vamberku. Zde upozorňují také na to, že by neměl být majitel firmy Kenvi Stanislav Krejčí právoplatným vlastníkem bývalé kotelny. „K datu 23. 3. na katastrálním úřadu je majitel výtopny stále ESAB Vamberk. Proto se domníváme, že zde probíhá neoprávněné nakládání s kovovým odpadem, který je do výtopny navážen nákladními vozidly firmy Kenvi. I malé dítě pozná, že se nejedná o kovový odpad vyřezaný z výtopny," uvedl Josef Bartoš v dopise městskému úřadu.

Obyvatelé vamberecké lokality Popluží si také stěžují na skutečnost, že na stavebním úřadě ve Vamberku se nedozvěděli žádné konkrétní informace. „Nebyla nám předložena například projektová dokumentace, změna v územním plánu, změna užívání areálu na jinou činnost než původní výtopna, hlukové studie, rozptylové studie, EIA vyjádření a další náležitosti. Na to samé jsme se dotazovali na životním prostředí v Rychnově nad Kněžnou. Bylo nám sděleno, že o žádném takovém podnikatelském záměru nevědí," dodává obyvatel Vamberka a také jeden z iniciátorů petice Josef Bartoš.

Dle místních již v současné době v lokalitě bývalé výtopny vzniká nadměrný hluk při vykládání a nakládání kovového odpadu.
„Jsme si vědomi, že komunální odpad je a bude třeba ho zpracovávat, ale ne v obytných zónách. Nedovedeme si představit, jak by nakládali s plastovými odpady, které chtějí skladovat pouze pod zastřešením, nikoliv v uzavřených halách. Tento plastový odpad je zápachem obtěžující, nesnesitelný. Taková provozovna je v Benátkách nad Jizerou a je umístěna daleko od obyvatel. Nedovedeme si představit, že bychom takovouto skládku měli téměř pod okny rodinných domů," bojí se místní obyvatelé.

Vedení města obavy ze vzniklého zápachu chápe. „Samozřejmě se těmto obavám nedivím, není to nic příjemného. Skladované plasty by však měly být důkladně zabezpečeny. Co se týče hluku,ten by neměl být vyšší než za doby fungující kotelny. Místní si však za dobu její nefunkčnosti zvykli na klid, nedivím se tedy, že se bojí dalšího rámusu," uvádí k problému starosta Vamberka Rudolf Futter.

Starosta dále dodává, že pokud by opravdu kvůli nové provozovně vznikaly problémy, obrátili by se samozřejmě na příslušné orgány, které mají tyto věci na starost, a snažili by se tuto věc co nejrychleji řešit.

Autor: Stanislava Preclíková

2.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení