Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátorka Domšová: Dejme trpícím možnost, aby se samostatně rozhodli

Rychnovsko - Největší pojistkou zákona je podle Václavy Domšové fakt, že o případném zákroku rozhodne pouze sám pacient.

25.7.2008
SDÍLEJ:

Senátorka Václava DomšováFoto: Pavel Bednář

Nezávislá senátorka Václava Domšová otevřela kontroverzní téma eutanazie. „Před tímhle problémem už nelze dál zavírat oči. Musíme o něm začít diskutovat,“ říká Domšová.

Předložila jste návrh zákona
o důstojné smrti. Jak si jeho fungování představujete
v praxi?

Jedná se o první návrh zákona, takže se dá předpokládat, že se ještě dočká velkých změn. Chci, aby každý člověk mohl svobodně rozhodnout o svém životě a smrti. O možnost poskytnutí eutanazie může pacient požádat pouze v případě, že je způsobilý k právním úkonům a při plném vědomí. Žádost musí být podána písemně a samozřejmě je možné ji kdykoli stáhnout.

Váš návrh zákona tedy nepřipouští, že by o provedení eutanazie rozhodl někdo jiný než sám pacient?
V žádném případě. Jedná se pouze o svobodnou vůli každého člověka. Navíc se musí jednat o osobu, která skutečně trpí a je nevyléčitelně nemocná. Pokud by o ukončení života mohl rozhodovat někdo jiný, bylo by samozřejmě snazší zákon zneužít.

Zneužití eutanazie je nejčastějším argumentem jejích odpůrců. Vy z něj strach nemáte?

Obrovský. Já k zákonu přistupuji jako člověk, který by rád trpícím lidem pomohl. Bohužel jsou mezi námi i lidé, kteří v tom vidí i něco jiného a skutečně by dokázali podobný zákon zneužít. Já přece nechci, aby se společnost zbavovala starých a nemocných. Mým cílem je dát trpícím možnost, aby se zcela samostatně rozhodli. I proto je návrh zákona vypracován se všemi možnými pojistkami proti zneužití.

O jaké pojistky konkrétně jde?

Největší pojistkou je to, že o případném zákroku rozhodne pouze pacient sám. Dále s ním lékař musí vést tři časově oddělené rozhovory, aby se ujistil o setrvávající vůli pacienta. A těch opatření je samozřejmě víc.

Nebylo by užitečnější zlepšit péči o umírající, než se snažit prosadit zákon o eutanazii?

To se přece vůbec nevylučuje. Mým cílem bylo rozproudit diskuzi i na téma péče o nevyléčitelně nemocné. Samozřejmě je primární podporovat léčebny dlouhodobě nemocných. Přiznejme si ale, že přesto existují lidé, kteří takhle zemřít nechtějí. Těm bychom měli dát možnost se svobodně rozhodnout.

Jakou má zákon šanci na přijetí?
Zákon musí podepsat prezident, a ten už dopředu avizoval, že návrh nepodpoří. Já chci ale hlavně rozpoutat diskuzi na toto téma. Nelze stále jen hrát mrtvého brouka, je třeba konečně jednat. Možná dojdeme k tomu, že česká společnost na eutanazii ještě není připravena, možná ne. Ale bez diskuze nezjistíme nic.

Myslíte si, že vám otevření tohoto tématu voliče přinese, nebo je naopak odradí?
Spousta lidí mi podsouvá, že řeším
populistické předvolební téma. Je to nesmysl. Většina kolegů mě varovala, že mi to spíše uškodí. Já to ale vůbec nevnímám v souvislosti s volbami. Pro mě jde o zakončení dlouhodobé práce. Uvědomuji si, že na podzim už v Senátu nemusím být, proto zákon předkládám, dokud ještě mám možnost.

Jaký je podle vás názor české veřejnosti na problematiku eutanazie?
Pokud můžu věřit médiím, tak eutanázie má mezi lidmi nemalou podporu. Ale je mi jasné, že většina lidí si skutečně neumí představit skutečná rizika. Já ta rizika znám a úplně mě z nich mrazí. Veřejnost se ale o problém určitě zajímá. Vloni jsme na toto téma uspořádali tiskovou konferenci, která se setkala s obrovským ohlasem. Zákon má spoustu kritiků, ale setkávám se i skladnými ohlasy.

V čem je v současnosti největší problém v péči o dlouhodobě nemocné?
V první řadě obrovský nedostatek hospiců. Nemocnice a léčebny si pacienty přehazují jako horký brambor. Neustále slyším ze všech stran, že o nemocného se prioritně musí postarat rodina. Ale jestliže je rodina ještě výdělečně činná a stará se o děti, často nemůže nemocným potřebnou péči nabídnout.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

Místo události:
25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení