"Aby zabránil pochybnostem a spekulacím, zvolil postup dobrovolného oznámení v rámci zbraňové amnestie, aby ke kanónu bylo možné získat doklad nebo potvrzení podle současné platné legislativy. Jelikož je kanón umístěn v objektu předválečného československého hraničního opevnění, který je zabezpečen mříží, ocelovými dveřmi a je i zabezpečen elektronicky, mohl být ponechán na místě," uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová.

Do zmíněného pevnostního objektu se vypravil specialista z odboru služby pro zbraně a bezpečnostního materiálu společně s expertem z odboru kriminalistické techniky a expertíz.

"Ve spolupráci s členy klubu zjistili, že se jedná o pevnostní poloautomatický protitankový kanón vzor 36 ráže 47 mm. Potvrdili jeho nefunkčnost poškozením a degradací korozí, kterými se stal kanón trvale a nevratně nepoužitelným ke střelbě. Kanón je teď veden i v systému Centrálního registru zbraní jako zbraň kategorie D, pod kterou nově spadají i neaktivní torza zbraní," doplnila policejní mluvčí.

Z místa události.
Dopravu na hlavním tahu Rychnově uzavřela srážka kamionu s vlakem

Obdobný případ přitom policie řešila na jaře, kdy se majitel tanku a samohybné houfnice chtěl ujistit o jejich správném znehodnocení. V současné době již na základě vydaného povolení a pod kontrolou policie pracovníci odborné firmy provedli takové úpravy, které odpovídají současným předpisům a ani tyto válečné zbraně již nepředstavují žádné nebezpečí.

Při letošní zbraňové amnestii, která byla vyhlášena 30. ledna, bylo v Královéhradeckém kraji zatím odevzdáno celkem 187 zbraní a 3116 kusů střeliva. V roce 2009 bylo odevzdáno téměř 600 zbraní a v roce 2014 jich bylo 335.

"Lidé mohou beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně ještě pár dní. Zbraňová amnestie totiž končí posledního července. Chceme však upozornit, aby v žádném případě na služebny nenosili nalezenou munici nebo podezřelé předměty, ať zavolají na linku 158," dodala Iva Kormošová.