Vedoucí dětského divadelního spolku Raraši Evě Schwarzové se povedla jedinečná věc – ukázala školákům krásu umění a nadchla je pro netradiční koníček. Věnují se mu celým srdcem a každou hru nacvičují svědomitě. Svůj nový kus Čáry máry odehrají už tuto neděli na přehlídce amatérských divadelních souborů Šubertova Dobruška.

„Jejich výkony jsou opravdu skvělé. Mrzí mě, že jsou Raraši někdy podceňovaní kvůli tomu, že jde o dětský soubor. Nezaslouží si to. Je to dřina a děti si zaslouží uznání," popisuje Eva Schwarzová, režisérka a autorka her v jednom. Podle svých slov by si přála, aby se soubor mohl předvést na mnoha divadelních přehlídkách. Raraši většinou hrají pro žáky prvních stupňů.

Drží při sobě

„Hry píšu pro publikum, tak aby divadlo  malí diváci pochopili a pokud možno se i poučili. Zároveň však chci vyjít vstříc hercům," poznamenává Eva Schwarzová.

Kromě pohádky s písničkami, kterou odehrají Raraši v neděli 30. března od deseti hodin, jsou připravena také představení pro dospělé. Hrát se budou vždy ve středu.
30. března Čáry máry

9. dubna Koule

16. dubna Noc na Karlštejně

23. dubna Slunce nad řekou
Vstupné na představení pro děti Čáry máry činí čtyřicet korun, na ostatní tři představení je to devadesát korun.
Vstupenky se prodávají v předprodeji v informačním centru  a k dostání jsou i na pokladně kina hodinu před představením.
V nabídce je také zvýhodněná abonentka za 220 korun, která se vztahuje na tři přestavení pro dospělé, na pohádku Čáry máry se nevztahuje. Přehlídka se koná ve Společenském centru Kino 70.
Předplatitelé Rychnovského deníku si mohou vstupenky objednat z věrnostního programu ABO bonus. Více informací na www.mojepredplatne.cz a u Jany Růžičkové na čísle 
602 177 208.

Na konci školního roku od ní proto děti ze souboru dostanou lístečky, na které napíšou, co by rády hrály. Během letních prázdnin a prvních

podzimních měsíců pak režisérka vymýšlí děj a postavy. „Naše nová hra Čáry máry je pohádka doplněná písničkami. I ty jsem skládala já," prozrazuje.

Raraši jsou podle ní velmi dobrá parta. „Řídíme se heslem jeden za všechny, všichni za jednoho. Děti si na zkouškách pomáhají. Nejmladší chodí do čtvrté třídy, nejstarší do osmičky," popisuje s tím, že ji práce s dětmi zároveň „vycucává" i nabíjí. Naštěstí má prý oporu ve svém manželovi a dceři, kteří jí rádi pomáhají s organizací.

Divadelní soubor si však nezakládá jen na kvalitě svých výkonů. Děti také rády pomáhají druhým.

Loni odehrály představení v jednom domově důchodců. Výtěžek putoval do brněnského Klokánku, který provozuje Fond ohrožených dětí.

„Nadšeně náš příspěvek přijali, jednalo se o šest set korun. Dokonce nás pozvali, abychom místním dětem zahráli. Vypravíme se tam na podzim," vypráví režisérka. Malí herci chtějí pomáhat i nadále. Výtěžek z páteční premiéry hry Čáry máry v České Skalici proto věnovali také Klokánku.

Na publikum se však těší i do Dobrušky. Na jevišti tu vystoupí šest dětí a diváky přenesou do čarodějné školy. Nepovedené kouzlo jednoho z žáčků způsobí, že se v ní objeví čarodějka Sajaxa z jiné doby. Zpět ji může vrátit jen hodná učitelka, tu však musí děti nejdříve vysvobodit.