Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice v Dobrušce si půjčila sokolovnu. Na několik málo let

Město spolu se Sokolem chce zabránit chátrání budovy. Do budoucna by se nájem mohl protáhnout. Budova sokolovny v Dobrušce sloužila sportovcům, ale nejen jim, od 19. června 1927. V poslední době se však Tělocvičná jednota Sokol začala potýkat s finančními problémy a prostředků na provoz se nedostávalo.

4.12.2013
SDÍLEJ:

Dobrušská sokolovna už nebude chátratFoto: Foto: P. Štěpán

Vzhledem k tomu, že Dobruška nemá dostatek prostor vhodných pro tréninky a cvičení členů místních klubů, jednot a spolků, ale i žáků škol, uzavřelo 29. listopadu vedení radnice s Tělocvičnou jednotou Sokol smlouvu o výpůjčce sokolovny.

Znamená to, že od 1. prosince je provozovatelem sokolovny město Dobruška.
Starosta Petr Tojnar k zásadnímu okamžiku v „životě" budovy řekl: „Smlouva byla uzavřena po vzájemné dohodě, protože obě strany mají zájem na tom, aby sokolovna fungovala a nechátrala," a dále zdůraznil „Vzhledem k tomu, že z historického hlediska je sokolovna velmi cennou stavbou, tak máme zájem na tom, aby tady zůstala, aby nás přežila."
To si budova čp. 585 v Opočenské ulici v Dobrušce opravdu zaslouží. Vždyť byla postavena podle plánů prof. arch. Jana Kotěry, upravených jeho spolupracovníkem a žákem architektem Ladislavem Machoněm z Prahy, a základní kámen byl položen již 20. června 1926.
Hned v následujícím roce se uskutečnilo slavnostní otevření.
Město považuje uzavření smlouvy za způsob pomoci místnímu Sokolu a je si vědomo i finančních rizik, která přináší.

„Víme, že v prvním roce provozu to pro nás bude znamenat určitou ztrátu a finance na provoz určitě převýší příjmy z pronájmu prostor," objasnil starosta města.
Od 1. prosince tak bude město platit správce, veškeré energie a opravy s tím, že větší investice budou realizovány po dohodě s TJ Sokol, který zůstává i nadále provozovatelem asfaltového hřiště na národní házenou nacházejícího se v areálu za budovou.
Prostory  sokolovny – velký sál, malý sál 9 x 14 m se sociálním zázemím, kuchyňkou a jídelnou i sál loutkové scény, který může sloužit i jako přednášková místnost s kapacitou cca 70 míst, budou využívány především pro sportovní, ale také (stejně jako v minulosti) i pro kulturní a jiné společenské akce.
Oživit dávné tradice
„Chceme dění v sokolovně  oživit a navázat tak na dřívější tradici. Jednou z prvních akcí bude loutkové divadlo v prostorách loutkové scény," dodal starosta Petr Tojnar.
To, že jednání o zapůjčení prostor byla vzájemná a že jde o krok, který může Sokolu pomoci potvrzuje i jeho představitel.

„Vedení jednoty od loňského roku, po vzoru jiných jednot v republice, velmi usilovalo o to, aby se významným partnerem v řešení budoucnosti sokolovny stalo město Dobruška. Cíl byl jasný, najít společné řešení k celoročnímu provozu, aby tato budova nechátrala, ale nadále sloužila všem dobrušským občanům, jak tomu bývalo desítky let v minulosti," řekl Jiří Bednář, jednatel dobrušských Sokolů.
Jednou i na deset let
„Podepsaná smlouva o výpůjčce je předzvěstí dalších jednání, z kterých by měla vzejít dlouhodobá nájemní smlouva na deset a více let, kdy by město Dobruška sokolovnu postupně rekonstruovalo na Kulturní centrum II. v Dobrušce.

Společný záměr obou stran, aby sokolovna nadále sloužila k provozování sportovních, tělovýchovných, kulturních a jiných společenských akcí dalším generacím občanů Dobrušky se tak může naplnit."


První ohlasy občanů jsou vesměs pozitivní. Veřejnost kvituje, že nejen budova sokolovny, ale i celý přilehlý areál vhodný pro různá sportovní soustředění, semináře, školení nebo například školní výlety s možností ubytování v přímo budově nebo dřevěných v chatkách, začne znovu sloužit svému účelu a nebude ležet ladem. 

Dana Ehlová

Autor: Redakce

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.

Rybár: „Snad začíná nová série"

Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Kostelec nad Orlicí - Město Kostelec nad Orlicí nabízí nadále občanům v případě zájmu bezplatné zapůjčení domovního kompostéru. V poměrně dostatečném počtu jsou ještě k dispozici kompostéry o objemu 450, 800 a 1050 litrů.

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení