Více než dvacet z nich včera ochranci přírody nově vysadili do Janovského a Uhřínovského potoka.

„Raci byli téměř před samotným vyhubením. Nyní se ukazuje, že vodní toky jsou čistší a raci by se do nich mohli vrátit,“ uvedl zoolog Českého svazu ochránců přírody Miloš Holzer. Jak však doplnil, stále je ještě nutné jim pomoci umělou cestou a od roku 1990 jsou vysazováni do příhodných lokalit. „Pravidelně také probíhá takzvaný monitoring, kterým zjišťujeme, jak se v daném místě uchytili, a s potěšením zjišťujeme, že se usídlují ve více a více oblastech České republiky,“ doplnil Holzer.

Tří až čtyřleté raky ochránci do Ohnišova přivezli z olomoucké chovné stanice. „Mohou se vypouštět i mladší, ale hrozí jim to, že je zahubí větší ryby či živočichové,“ mínil Miloš Holzer.

V Orlických horách se vypouští už pátým rokem. Běžně se dožívají šesti, někdy i deseti let. Od roku 2002 jsou vytipovávána příhodná místa pro jejich život. „Z horských oblastí postupujeme směrem do podhůří. Rak zde vymizel ze dvou důvodů. Jedním byla úprava toků a druhým račí mor. Víme, že v Orlickém Záhoří a Bartošovicích, kam byli dáváni před pěti lety, už vytvořili stabilní populaci a jsou schopni se rozmnožovat,“ prozradil vedoucí správy toků Lesy ČR Tomáš Sajdl.