VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pytle s pískem vyměnili za lopaty a vysoušeče

Rychnovsko - Přívalový déšť poškodil na několika místech silnice. Problémy mají hlavně v Javornici, Rybné a Pekle. Co bude dál se zatím neví.

7.9.2011
SDÍLEJ:

PEKLO NAD ZDOBNICÍ. Snímky z pondělního zásahu jednotky dobrovolných hasičů z Kostelce nad Orlicí.Foto: SDH Kostelec n. O.

Dva dny perné práce mají za sebou obyvatelé obcí na Rychnovsku, kterými se v pondělí odpoledne a večer přehnala průtrž mračen a s ní i vlna, která brala vše a za sebou zanechávala jen spoušť.

Ve středu už ve většině postižených domů byla voda odčerpána. Hasiči převážně pročišťovali studny a rozdávali lidem vysoušeče. Dosti nervózní situace však panuje kolem podemletých silnic v Javornici a Rybné nad Zdobnicí.

„Správa a údržba silnic si byla vše nafotit a podklady byly odeslány do Hradce Králové, kde by se mělo rozhodnout, co dál. Ale je potřeba to co nejrychleji opravit. Zima se blíží. Pokud by to nebylo možné je to pro nás velký problém. Neprojely by autobusy a musely by to zdlouhavě objíždět. Navíc především starší občané by to měli na zastávku velmi daleko,“ říká František Dušánek, starosta Javornice, kterou to zasáhlo zřejmě nejvíc.

Ve středu se už po podemleté silnici dalo projet, ale jen jedním pruhem a ještě s velkou opatrností.

Stejný problém nyní řeší v Rybné nad Zdobnicí, kde voda strhla část břehu u silnice spojující dolní část obce se „světem“. Starostka Marie Valášková potvrdila, že pokud by se nepodařilo spravit silnici do zimy, autobus nebude mít šanci se do této části obce dostat a stejně tak i svozový vůz na odpad.

„Máme tady sice jednu komunikaci, kterou místní občas používají, ale je to do kopce a ještě není ve zrovna dobrém stavu. Pro osobní automobily by to stačilo, ale autobusy ani svoz odpadu tam neprojedou. Hlavně v zimě. To by pro lidi znamenalo se dostat zhruba dva kilometry k nejbližší autobusové zastávce a pro obec dostat nějakým způsobem popelnice na nejbližší dostupné místo. A to si neumím dost dobře představit,“ dodává starostka Valášková.

Správa a údržba silnic Rybné přislíbila, že by se vše mělo dát do pořádku. „Vzhledem k tomu, že už je září, tak mám velké obavy,“ přiznala Valášková.

VÍCE INFORMACÍ NAJDETE VPRAVO V SOUVISEJÍCÍH ČLÁNCÍCH NEBO ZDE

Stejně tak problémy s dopravou řeší i v Pekle nad Zdobnicí, kde voda postihla tři rodiny. V jednom případě však zůstal byt úplně zdevastovaný a neobyvatelný. V dalším rodinném domku paradoxně na kopci ještě včera odklízeli metr vysoký nános bláta. Ten jim zanesl veškerou techniku ve stodole, garáž i dvorek.

Velkým problémem však pro obec bude zprovoznění silnice směrem na Hradisko.

„Silnici máme v našem majetku a podle informací z místa je zcela zdevastovaná. Nejspíš by nestačila ani oprava, ale musela by se znovu postavit, což by představovalo náklady v řádech milionů,“ upřesnil Jiří Mazúch, starosta Vamberka, pod který obec spadá.

Co bude dál ukáže až zpracovaná studie s několika variantami řešení. Teď se tady chtějí postarat hlavně o rodiny, které byly zasaženy. „S sociálním odborem se snažíme lidem poskytnout pomoc a tam, kde přišli o všechny věci i hmotně pomoci,“ upřesnil starosta.

Vlna se přehnala také přes Slatinu nad Zdobnicí, avšak podle starosty Petra Tůmy měli lidé štěstí. Zatopené byly „jen“ sklepy nebo garáže asi u pěti domů.

Úklidové práce v postižených oblastech jen tak neskončí. Kromě vysoušení objektů a odstraňování bláta přijdou na řadu pojišťovny. Navíc podle meteorologů se má déšť do regionu opět vrátit.

Jak výrazně jsou obce postiženy

  • JAVORNICE – Vlna zasáhla asi pět rodinných domů, kde zatopila obytné pístnosti. V dalších zhruba deseti byly zasaženy, sklepy nebo garáže a u 20 domků mají zdevastovanou zahradu. Obec spolu s hasiči půjčila deset vysoušečů.
  • RYBNÁ NAD ZDOBNICÍ – Zasaženo bylo asi 15 domů. V šesti případech voda prošla i obytnou částí. Nyní se v obci dočišťuje silnice a Lesy ČR budou odstraňovat nánosy z koryta řeky.
  • PEKLO, VAMBERK – Zasaženo byly v pekle tři rodiny včetně starosty. V jednom případě byl byt zcela zdevastován a majitel si našel náhradní ubytování. Ve Vamberku vlna smetla jen jeden jediný dům.

Zasaženy byly také obce Záměl, Slatina nad Zdobnicí nebo Bačetín.

Autor: Silvie Špryňarová

7.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení