Mše svatá, slavnostní průvod obcí, uctění památky obětí první světové války a posvícenská zábava se uskutečnily včera v Podbřezí u Dobrušky. Tradiční Kateřinské posvícení se zde koná vždy jako poslední v regionu. „Podle císařova nařízení měla být všechna posvícení už v říjnu. Ale na Skalce měli prý v tento měsíc moc práce, a tak termín slavností oddalovali, až se jim nakonec podařilo přesunout jej až na závěr listopadu. A to už nám zůstalo,“ informoval starosta Antonín Novotný.

Slavnost si nenechají ujít stovky návštěvníků, kteří neváhají přijet například z Třebechovic pod Orebem nebo Českého Meziříčí. Pro ně jsou objednávány autobusy.

Posvícenské taneční večery proběhly v tamním hostinci již během uplynulého víkendu. Pondělní slavnosti zahájila mše svatá v zámecké kapli, již sloužil otec Vincent Zonták. „Mše se účastním, co jsem živ,“ uvedl jeden z přítomných, kteří malou kapličku oslavující v těchto dnech výročí od svého posvěcení, zcela zaplnili.

Poté následoval oblíbený průvod po vsi, v čele s dechovou skupinou Valanka, která zajišťovala hudbu po celý den. Průvodu se vždy a za každého počasí účastní žáci základní školy, tamní spolky a obyvatelé Podbřezí, Skalky, Lhoty Netřeby a dalších okolních obcí. „Naše děti chodí v průvodu každý rok, ať prší nebo chumelí,“ prozradila Alena Melicharová z obce Lhota Netřeba.

Po uctění památky padlým položením věnců v samém závěru trasy průvodu, pokračovaly slavnosti dalším posvícenským rejem, a to v hostinci Skalka na návsi. Zlatou hodinkou večer provázela hudební skupina Combi.

První písemná zmínka o kapli skalecké renesanční tvrze je z roku 1670. Před 271 lety byla vysvěcena. Z původního mobiliáře se zde zachovala pouze kazatelna, současný nekompletní oltář byl převezen z cháborské kaple. Původně se ve zdejší věžičce nacházely dva zvonky. Bohužel oba byly v roce 1917 přímo před kaplí rozbity.

„K menšímu osmikilovému zvonku se váže neobvyklá příhoda se šťastným koncem: Při nedělním požehnání 1. července 1903 udeřil hrom do věžičky kaple ve chvíli, kdy kostelník zvonil. Po železném zvonovém táhlu výboj omráčil zvoníka a oba ministranty. Ti se sice po chvíli vzpamatovali, ale kostelník nemohl několik týdnů chodit. Věřící to odnesli pouze leknutím,“ vyprávěl kněz Vincent Zonták.

Pondělní vzpomínková mše na posvěcení této kaple a na padlé ve válkách se stala také premiérou a oslavou 160 let skaleckých varhan, jež byly opraveny a zmodernizovány a přinesou lepší ozvučení prostoru kaple. Dohled nad generální opravou zajistil varhanní virtuos a varhanní správce hradeckého biskupství Václav Uhlíř. Zdejší varhany jsou jedny z posledních zachovalých nástrojů tohoto druhu.