Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl tisíciletí staré zvony v Přepychách bijí o pomoc

Přepychy – Dva zvony v kostele sv. Prokopa – jeden odlitý roku 1545 a druhý 1559 – patří k tomu historicky nejcennějšímu, co v Přepychách mají.

3.8.2016
SDÍLEJ:

Petr Rudolf Manoušek při prohlídce zvonů v Přepychách.Foto: Archiv obce

Jen zázrakem „přežily" rekvizici během obou světových válek, což se nepodařilo v případě třetího, nejmladšího zvonu z roku 1931, který byl odvezen v roce 1942.

Neutěšený, už na první pohled nebezpečný stav zvonů vzbuzuje obavy nejen o jejich budoucnost, ale i o bezpečnost lidí, kteří se pohybují ve zvonici či bezprostředním okolí, a proto starostka obce Zdeňka Seidelová dala tzv. „věci do pohybu".

„Je v zájmu nás všech Přepyšáků zachránit naše historické zvony pro budoucí generace. Vždyť jsou krásné a hodně staré," prohlásila Zdeňka Seidelová a vzápětí začala konat. Zvonici na pozvání vedení obce navštívil a prohlédl uznávaný odborník – zvonař, restaurátor zvonů a soudní znalec pro obor zvonařství v jedné osobě – Petr Rudolf Manoušek. Mistr zvonař konstatoval, že oba velké zvony, zapsané v seznamu památek, prošly v minulosti nevhodnou úpravou zvonového příslušenství, zřejmě v souvislosti s montáží zvonicích strojů. V posudku je krom jiného uvedeno, že jsou zavěšené na ocelových traverzách s čepy v ložiskových tělesech, elektrické zvonicí stroje s jednostranným záběrem neumožňují přesné seřízení, tvrdý záběr plným výkonem způsobuje vytloukání zvonů a vylamování zvonoviny v celých kouscích. Vzhledem k rozsahu závad navrhl Petr Rudolf Manoušek další postup s tím, že neexistuje žádné provizorní ani dílčí řešení.

A co by mělo následovat? Prvním krokem musí být demontáž zvonů včetně zvonového příslušenství a spuštění na zem. Poté musí oba zvony dostat nové hlavice z tvrdého dřeva s kovanými upevňovacími prvky a čepy s výkyvnými ložisky. Restaurování zvonů musí zajistit jejich dlouhodobou ochranu a správnou funkci, což se stane pootočením. Dále musí být vykována nová srdce z měkkého železa a provedeno jejich zavěšení tradičním způsobem na kůži s pojistným plechem.

Součástí posudku je také návrh na nový třetí zvon, který by mohl převzít denní službu, a oba historické zvony by pak byly používány na příležitostné ruční zvonění. Záleží na domluvě zúčastněných stran, především farnosti a obce, zda nový zvon bude „kopírovat" svého předchůdce, odlitého před 85 lety a odvezeného při rekvizici, který vážil zhruba 700 kg a měl spodní průměr 1050 mm. Takový zvon by „soustavě" přepyšských zvonů vrátil melodický trojakord fis-gis-ais v sekundovém ladění. Druhou variantou je výroba menšího zvonu o váze cca 270 kg a spodním průměru 750 mm, který by byl zavěšen do okenní nástavby.

Náklady na restaurování obou historických zvonů jsou vyčísleny na 145 tisíc korun, výroba nového zvonu pak podle velikosti na 512 nebo 206 tisíc korun. V této částce ovšem není zahrnuta cena elektrického zvonícího stroje, spínacích hodin apod. V Přepychách je to tedy paradoxně opět obec a její vedení v čele se starostkou Zdeňkou Seidelovou, kdo usiluje o záchranu vzácné církevní památky, přestože není jejím majetkem. Po varhanách, jejichž obnova je v plném proudu a všichni zúčastnění věří, že se na podzim roku 2017 rozezní na kůru kostela sv. Prokopa v celé své kráse, přišly na řadu půl tisíciletí staré zvony zdobící největší dominantu Přepych. (ehl)

Autor: Redakce

3.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení