VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ptám se, nudím se, tedy zlobím

Rychnovsko – „Nerušte mě, právě studuji plány na výstavbu metra do roku 2050.“ To není odpověď dospělého stavbaře, ale žáka třetí třídy základní školy s nadprůměrným IQ. Vývoj dinosaurů a jejich latinské názvy vám přemrská rychleji než násobilku, přesně nakreslí celou pražskou zoo, zvíře jedno vedle druhého přesně tak, jak jsou v zahradě umístěna za sebou. Ve škole se často nudí, protože to, co jeho vrstevníci soukají do hlav, už tam dávno má.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Dítě, které ve škole vyrušuje, bývá považováno za drzé. Často do této kolonky neustále vyrušujícího žáka spadne i ten, kdo obtěžuje otázkami, na něž kantor sám třeba nezná odpověď. Nemusí jít o notoricky neposlušného delikventa ale naopak o jedince s mimořádným talentem, jenž věci z běžné výuky už zvládl a nudí se. Projekt, na který získaly grant pedagogicko – psychologické poradna, má umožnit, aby se tyto děti podchytily již v mateřských školách. Již v předškolním věku se často samy naučí číst, počítat, mají zájem o poznání, zvládají různé encyklopedické vědomosti. Psycholožky z rychnovské poradny a následně i učitelé mateřských i základních škol budou díky grantu proškoleni, aby věděli, jakým způsobem s nimi mají pracovat. Manažerka projektu Jarmila Kánská, bývalá pedagožka, upozorňuje, že všechny možnosti pro nadané děti jsou ošetřené v zákoně: „Mohou přeskočit ročník, učit se podle individuálního vzdělávacího plánu, mají možnost přímého nástupu do druhého ročníku,“ vyjmenovává varianty.


Je to nutné? Ředitelka rychnovské Pedagogicko – psychologické poradny Nora Martincová přitakává, že určitě. Vysvětluje, že na Rychnovsku je identifikováno 95 nadaných dětí. Děti s mimořádným nadáním, tzn. s inteligenčním kvocientem nad 135, však tvoří celkem pouze dvě procenta.
Všechny nadané děti nejsou identifikovány, neprošly testem intelektu, řada z nich totiž nemá žádné vzdělávací ani další problémy.
Psychologové se s pomocí pedagogů však chtějí zaměřit na jiné děti. Ty, přestože mají inteligenční kvocient výrazně vyšší než běžná populace, procházejí s trojkami, protože nejsou dostatečně motivované . V základní škole se nudí a jejich výsledky jim komplikují další vzdělávání. „Podle současných předpisů jsou to děti se speciálními vzdělávacími potřebami,“ cituje Martincová.
„Tyto děti představují významný celonárodní potenciál. Bylo by škoda, aby neměly možnost studovat na gymnáziu třeba jen kvůli tomu, že měly trojku ze zeměpisu nebo dějepisu, který je nezaujal,“ shrnuje Martincová.
Díky projektu, do něhož poradna vstoupila, by se tyto děti měly zachytit již v předškolním věku. Proškolení učitelé je pak sami budou moci vyhledávat, pošlou je do poraden k psychologům, kteří by měli zjistit, že jedinci nejsou jen podezřelí z mimořádného nadání, ale že se jejich schopnosti potvrdí na základě standardních metod či inteligenčních testů.

Autor: Eva Zerzánová

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení