Krkavec není vyjmenován v zákoně o poskytování náhrad za škody.

 


Hospodářské ztráty v regionu způsobují zejména kormoráni. „Tyto případy se vyskytují například na černíkovickém či semechnickém rybníku a na dalších směrem k Dobrušce,“ sdělila Martina Langerová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Rychnově nad Kněžnou.

Společnosti Farma Tichý a spol. v Záměli před nedávnem zase krkavci velcí rozklovali sklizenou a zabalenou hrachovou senáž, kterou zde používají jako krmení pro krávy. Firmě vznikla škoda 108 000 korun, požaduje náhradu.

„Krkavec, oproti kormoránům, není druhem, který by byl vyjmenován v zákoně o poskytování náhrad za škody způsobené zvláště chráněnými druhy živočichů,“ uvedl Miloš Čejka z odboru životního prostředí krajského úřadu Pro odškodnění tak nejsou zákonné důvody.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Firma Tichý a spol. náhradu škody nejspíš nedostane. Přitom jí byla způsobena nemalá ztráta a další finančí prostředky bude potřebovat, aby krmivo pro zvířata nahradila. „Proklování fólie způsobilo vniknutí vzduchu do senáže, která je tím pádem nepoužitelná. Vzduchem dochází k plesnivění a hnilobě krmiva,“ říká Pavel Tichý.

„Je to složitá záležitost, protože některé druhy vzákoně uvedené jsou a některé nejsou,ů dodává Miloš Čejka. Oproti krkavcům patří kormoráni patří mezi ty živočichy, za které se náhrada škod vyplácí. Za poslední zimu, v období od listopadu 2006 do května 2007, spořádali kormoráni na rybnících v Královéhradeckém kraji ryby za 1,3 milionu korun. Krajský úřad informace shromažďuje a předává ministerstvu financí, které náhrady škod rybářům prostřednictvím kraje vyplácí. Nejčastěji škody jsou z rybníků na Rychnovsku a na Chlumecku a Bydžovsku.