Záměrem této výstavy je seznámit návštěvníka, a to hlavně mladší generaci, s prací a tvorbou fotografů na počátku 20. století. Ukázat přístroje a pomůcky, které se v té době používaly a především krásu klasických dobových černobílých, různě tónovaných či ručně kolorovaných fotografií.
Můžete zde vidět nepřeberné množství portrétních fotografií z ateliérů, reportážní a dokumentární fotografie z různých akcí a významných událostí, krajinářské a místopisné fotografie a fotografie z běžného života.
Za pozornost také stojí např. jeden z původních ateliérních přístrojů z roku 1910, používaný v ateliéru Josefa Ouřady. Dnes již raritou je retušovací pult, který sloužil k retušování skleněných desek a posléze plochých filmů, jelikož retuš byla nedílnou součástí portrétní fotografie.
Převážná část exponátů a fotografií pochází z fotoateliéru Josefa Ouřady, mého pradědy, zakladatele ateliéru v Dobrušce, Opočně a Kostelci nad Orlicí a jeho syna Josefa Ouřady mladšího, který pokračoval v této rodinné tradici stejně jako jeho sestra, manželka, můj otec Josef Ouřada nejmladší a já.
V dnešní uspěchané době plné počítačů a digitálních přístrojů může být ohlédnutí zpět zajímavé, poučné a oslovit stejně tak pamětníky jako mladší generaci.