VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psycholožka: 'I nám se občas v očích zrcadlí slzy'

Rychnovsko - Pozůstalí po obětech trestných činů potřebují často rychlou pomoc. V jejich smutku jim pomáhají i policejní psychologové.

21.1.2012
SDÍLEJ:

JAN HUBERT I JANA BÁRTOVÁ pracují u krajské policie Královéhradeckého kraje několik letFoto: PČR

Oba pracují u policie, ale při vyšetřování trestných činů byste je hledali marně. I přesto se s nimi můžete setkat. JAN HUBERT a JANA BÁRTOVÁ si zvolili profesi policejního psychologa. Pomáhat obětem násilí a jejich rodinám je pro ně téměř denním chlebem. Někde je však tato práce vyčerpávající…

Komu všemu z pozice policejního psychologa můžete pomoci? Obracejí se na vás přímo příbuzní obětí nebo spíše dostáváte tip od kriminalistů, kteří případ šetří?
Jan Hubert: Systém pomoci, jehož součástí jsme my policejní psychologové a zvlášť vyškolení policisté – krizoví interventi, je určen pro oběti trestné činnosti a mimořádných událostí. O potřebě psychologické pomoci jsme vždy vyrozumíváni po policejní linii, tedy buď policistou, který je na místě události, nebo operačním důstojníkem.

Jakým způsobem můžete pomoci? Jsou to cílené terapie nebo jen počáteční intervence a následně doporučíte terapeuta?
Jana Bártová: Při prvním setkání je cílem alespoň částečně obnovit pocit bezpečí oběti, poskytnout informace o průběhu vyšetřování a umožnit jí mluvit o události nikoli z hlediska faktů, ale z hlediska toho, co prožívá. To může trvat i několik hodin. Při odchodu je samozřejmostí zanechat kontakt na sebe a případně na poradnu, která se danou problematikou zabývá. Jestliže má oběť potřebu nás znovu vyhledat, nebráníme se tomu, ale dlouhodobou terapii jako takovou neprovádíme. Na to bohužel není prostor.

S čím se příbuzní obětí nejvíc potýkají?
Jan Hubert: Například pozůstalí po obětech vraždy nebo zabití se musejí vyrovnat s velkým emočním šokem. Mohou být bezradní, bránit se uvěřit tragické skutečnosti, nebo dokonce pomýšlet na vlastní odchod ze života. V akutní fázi jim můžeme pomoci tím, že jsme s nimi, že mohou o svém blízkém a svých pocitech s někým hovořit. Zprostředkujeme jim základní informace a pomůžeme se zorientovat v situaci, nabídneme další odbornou pomoc. Policie s nimi často potřebuje mluvit, provést nějaké vyšetřovací úkony. Intervent by to měl pozůstalým i policistům aspoň trochu ulehčit. Nelze přirozeně předpokládat, že tak hroznou věc, jako je smrt blízkého, lze přestát bezbolestně.

Jak dokážete i vy samotní zvládat emoce, které dozajista vyplouvají na povrch? Máte už nějaký mechanismus, kterým se dokážete odreagovat a nepřipouštět si situaci příliš osobně?
Jana Bártová: Emocím se někdy ubránit nedá, zejména případy násilí páchaného na dětech jsou velmi citlivé. Ale i když se nám někdy v očích zrcadlí slzy, není to chyba, naopak jsme v danou chvíli autentičtí. Je však nutné mít na paměti, že jsme tu proto, abychom oběti pomohli, proto musíme být schopni unést její bolest. Po skončení intervence s kolegou o události znovu mluvíme, abychom si i my prožitek zpracovali.

Dá se říci v jakých případech či situacích bývá vaše práce nejnáročnější?
Jan Hubert: I když každé osobní neštěstí je pro zasaženého člověka velmi bolestivé, nejvíce náročné bývají tragédie, kde jsou oběťmi děti.

Pomáháte třeba i samotným policistům, když například při tragické nehodě zemře někdo koho znali a měli by jít vše oznámit do rodiny?

Jan Hubert: V policii existuje již více než deset let systém posttraumatické pomoci pro policisty, kteří prožili extrémně stresující situace. I když se policisté více než běžní občané setkávají s temnějšími stránkami života, a proto by měli být již do jisté míry „otužilí“, ani oni nejsou proti emocím imunní. Pokud tragédie zasáhne někoho, koho policista zná, neměl by být například nucen, pokud se na to necítí, aby šel sdělovat do rodiny. V takovém případě lze požádat o spolupráci krizového interventa.

Dostali jste se někdy do situace, že by se mezi oběťmi objevil i někdo z vašich známých či kamarádů a z profesního hlediska, mohli byste potom jejich rodině pomoci? A i z lidského hlediska, byla by to vůbec v tu danou chvíli účinná pomoc?
Jana Bártová: V případě, že bychom v oběti poznali někoho známého, není vhodné intervenci poskytovat, protože jakákoli osobní zaangažovanost je spíše na škodu. V takových situacích je lepší požádat o výjezd kolegu a působit spíše jako neformální podpora. Nám se zatím podobný případ nestal.

Kolika lidem jste již dokázali pomoci a kolik případů za rok pomáháte řešit?

Jan Hubert: V loňském roce jsme provedli 65 krizových intervencí u 80 osob. V průměru se v kraji stane více než pět událostí měsíčně, ke kterým jsme voláni. Je to však jen průměr. Tento měsíc již bylo takových událostí deset. Nejčastěji se krizové intervence týkají pozůstalých po osobách, které spáchaly sebevraždu. Pokud jde o poslední případy na Rychnovsku, vím o jednom, k němuž byla přizvána vyškolená policistka.

Kdo jsou zač

kpt. PhDr. Jan Hubert, psycholog
Od roku 1993 je zaměstnán u policie, od roku 2010 pracuje jako koordinátor krizových intervent.
Relaxace: sport, četba odborné literatury i literatury faktů a beletrie

kp. Mgr. Jana Bártová, psycholožka

Od roku 2008 je zaměstnaná u policie, od roku 2010 působí jako lektorka a členka týmu krizových interventů.
Relaxace: sport, geocaching, lezení na umělé stěně, četba beletrie

Autor: Silvie Špryňarová

21.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu s průvodním dopisem na e-mail kariera@matrix-as.cz., - ZŠ, - příjemné pracovní prostředí luxusního hotelu, zázemí stabilní společnosti, - možnost profesního a osobního rozvoje, - perspektiva a personální jistota, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Matrix hotels s.r.o. - studánka, Letovisko-Studánka, č.p. 505, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Martin Bárta, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 26 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Obsluha montážní vysokozdvižné plošiny (zámečník). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail petra.kapucianova@energomontaze.cz nebo telefonicky. , - ZŠ/SOU, - řidičský průkaz min. sk. B, výhodou sk. C, - samostatnost, spolehlivost, pečlivost, časová flexibilita, - práce na stavbách, výstavba vrchního elektrického vedení po sloupech, - možnost práce i na vysokozdvižné plošině, - montáž konstrukcí na sloupy elektrického vedení, montáž lan, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Energomontáže votroubek s.r.o. - pracoviště, Strojnická, č.p. 1646, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Petra Kapuciánová, +420 773 794 137.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 020 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ŘEDITEL/-KA Základní školy a mateřské školy Albrechtice n.Orl.. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25020 kč, mzda max. 40160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt písemně zasláním přihlášky nejpozději do 16.4.2018 do 12:00 hodin na adresu: Obec Albrechtice nad Orlicí, Na Výsluní 275, 517 22 Albrechtice n.O. Obálku označte "KONKURS - NEOTVÍRAT". Obsahové náležitosti přihlášky naleznete na https://www.albrechtice-nad-orlici.cz/., - vzdělání a praxe dle zákona č. 563/2004Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů, - občanská a morální bezúhonnost, - výše platu bude stanovena dle započitatelné praxe.. Pracoviště: Obec albrechtice nad orlicí, Na výsluní, č.p. 275, 517 22 Albrechtice nad Orlicí. Informace: Jaromír Kratěna, +420 494 371 425.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 27 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Specialista kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: * Podílení se na přípravě zavádění nových projektů do sériové výroby, * Příprava a zavádění nových výrobků do sériové výroby v oblasti kvality, * Analýza vad a spolupráce na jejich odstranění, * Komunikace se zákazníky nebo uvnitř projektu (v AJ), * Provádění měření výrobků a zadávání dílů na zkoušky do laboratoří, * Provádění měření na měrových přípravcích včetně vyhodnocení, * Vedení změnového a odchylkového řízení v oblasti vzorkování, * Koordinace hodnocení nakupovaných dílů a jejich dodavatelů, * Procesní audity u dodavatelů, * Spolupráce s projektovými týmy, * Tvorba dokumentace (Kontrolní plány, Pracovní postupy, atd.), * Interní prověrky jakosti, * Příprava projektů na dvoudenní produkce. Pracoviště: Antolin liban, s.r.o. - závod lipovka, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Sabrina Kiesewetterová, +420 778 722 513.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kamera. Ilustrační foto.

Dvoráky hlídají další kamery. Jejich přítomnost zvyšuje bezpečnost

Náchodský zámek má svého „mladšího brášku“ na kruháku v centru města.
11

Zámek má „mladšího brášku“ na kruháku v centru města

Socha svatého Řehoře, která vznikala na přání papeže, už je ve Vatikánu

Královéhradecko, Horní Kalná - Půlroční práci umělecké slévárny v Horní Kalné na Trutnovsku završilo předání významného díla přímo ve Vatikánu.

Hubálov zůstává pod Tuří

Královéhradecko, Jičín - Obec Hubálov zůstane přinejmenším do podzimních komunálních voleb součástí Tuře, i když její obyvatelé žádali připojení k Jičínu. Důvodem je nespokojenost Hubálovských, podle kterých dva kilometry vzdálená Tuř do své osady roky neinvestuje.

Hasiči měli napilno, silný vítr lámal stromy

Náchodsko - Silný vítr dnes přidělal práci hasičům. Od rána vyjížděli k několika zlomeným či vyvráceným stromům. Některé domácnosti jsou dokonce bez proudu.

Křižovatka smrti se zpřehlední

Hradec Králové - Špatně řešený kruhový objezd v ulici Šimkova si před třemi lety vyžádal život cyklisty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT