"To nám znemožňuje uspořádat pětadvacátý ročník Šediváčkova longu. Je nám líto, že dlouhá řada ročníků našeho závodu bude přerušena právě před čtvrtstoletím trvání. Všem příznivcům a přihlášeným se omlouváme a těšíme se nimi na shledanou při příštím Šediváčkově longu 2022," uvedl Pavel Kučera.
Nikdo totiž netuší, jak se situace bude vyvíjet dále, a tak pětadvacátý ročník akce, který se měl uskutečnit od 26. do 30. ledna, se o rok odkládá.

"Co se dá dělat, bohužel. Covid je covid a Pes je na nás jak pes, organizátorům tedy nezbylo nic jiného než závod zrušit," povzdechl si jeden z jeho horkých favoritů Roman Habásko, který má na svém kontu už několik vítězných trofejí z tohoto klání.

Jak říká, příprava musherů a jejich spřežení na tak náročný závod trvá okolo pěti až šesti měsíců, jsou to tisíce naježděných kilometrů na podzim na blátě a pak tisíce kilometrů na sněhu.
"Teď nám zrušili závody i ve Švédsku, Norsku. Je to taková mrtvá sezona. Uvidíme, jestli neudělají nějaké závody v únoru, začátkem března třeba ve Francii nebo Itálii. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet, ale tady v České republice, se obávám, že než se to uvolní natolik, aby bylo možné organizovat sportovní akce pro hodně lidí, tak bude po sezoně. Holt si teď jezdíme jen pro radost, v tréninku jsme trošku zvolnili, protože se mi nechce honit psy do krajností, když člověk nemá před sebou nějaký takový cíl, jakým je longový závod. Vždycky jezdíme pro radost, ale na závodě je skvělá parta lidí a vždycky se tam člověk těší a má i nějaký cíl," dodává Petr Habásko.

Šediváčkův long je tradiční lákavou podívanou i pro diváky. Do osady Jedlové v Orlických horách se mělo na start závodu sjet kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z Česka a zahraničí. Příznivcům nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí a spatřit na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v Česku, ale v celé střední Evropě. Je náročný nejen svou délkou, ale i převýšením, spřežení nastoupají více než 7500 metrů. Na účastníky čekalo tradičních 200 kilometrů dlouhé čtyřetapové tratě, 300 kilometrů pětietapové tratě nevyzpytatelnou přírodou Orlických hor a povinný bivak.

I diváci jsou zklamaní.

"To mě moc mrzí, celý závod sleduji a moc se celý rok těším," reagovala na informaci o odpískané akci vedle dalších Hana Píchová, jedna z fanynek tohoto musherského svátku.
Šediváčkův long byl před deseti lety Mistrovstvím Evropy v LONGu i v MIDu a nyní patří do série čtyř závodů psích spřežení o titul Ultimate Sleeddog Chalenge. Další tři závody této série se konají v Rakousku, Německu a ve Švýcarsku.