„Místo jsme změnili, městu zůstáváme věrni!“ Tvrdí organizátoři každoročního prvomájového výjezdu veteránů. Více než dvacet let bylo místem jejich srazu Trčkovo náměstí v Opočně, letos ho poprvé zamění za náměstí Kupkovo.

Plocha Kupkova náměstí „veteránistům“ vyhovuje, pro Opočeňáky je důležité, že majitelé veteránů zůstali jejich městu věrni, opět bude na co se dívat. Čím lepší počasí, tím lepší podívaná. To potvrzuje i Jiří Hanousek, prezident Podorlického Veteran Car Clubu Dobruška: „Náš 1. jarní výjezd je akce naprosto volná, jezdci se nemusí předem přihlašovat. Není to klasická výstava či soutěž, je to zkrátka první výlet, který má svůj start 1. května v Opočně.“ A tak je pochopitelné, že řidiči se rozhodují dle počasí. „Předpovědi sledujeme s napětím, pokud to vyjde, přijedou i přátelé z dalších klubů, hlavně z Hradce Králové a z Police nad Metují,“ těší se pořadatelé.

Těšit se mohou i Opočeňáci, sraz přiláká každoročně kolem padesáti vozidel, v některých letech se prý jejich počet blížil stovce. A nějaký skvost? „Akce je volná, takže nemohu předem říci, kdo přijede. Ale určitě vyjede naše klubové vozidlo, hasičská Tatra 43 z roku 1930, kterou karosovala firma J. Hendrych z Dobrušky,“ slibuje Jiří Hanousek. Sraz všech veteránů bude kolem 9. hodiny, z Opočna pak vyrazí v 10.30 přes Dobrušku do Nového Města nad Metují. Tam mají tradiční oběd, takže na své si přijdou i novoměstští milovníci veteránů. A po obědě? „Pravděpodobně muzeum motorek v Šestajovicích. Ale naše ženy navrhují výstavu kočárků a panenek v Zahradním domě v Ratibořicích, 1. května tam je naposledy. Tak uvidíme,“ nechávají si „muži z klubu“ zatím pověstná zadní vrátka otevřená.

(dm)