„Nad silničním provozem a u frekventovaných křižovatek a samozřejmě v blízkosti škol budou stejně jako v předešlých letech dohlížet na bezpečí dětí policisté,“ informovala Vlasta Lepková, tisková mluvčí Policie ČR Okresního ředitelství Rychnov n. K. Pokračovala, že k těmto policejním doprovodům přistupují řadu let. „Děti jsou odvyklé silničnímu provozu po dvou měsících prázdnin a navíc jsou myšlenkami ještě u svých zážitků z táborů, pobytů u moře a podobně. Než se stačí zorientovat v městském provozu, bude na řidičích, aby hlavně první školní den jezdili s nohou na brzdě,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Také v celém východočeském regionu budou policisté během prvního školního týdne kontrolovat, zda chodci správně přecházejí silnice. Preventivní akce s názvem Zebra má přispět k odbourání mýtu o absolutní přednosti chodců na přechodech.
Slogan „Zebra se za tebe nerozhlédne“ má upozornit na skutečnost, že vstupem na silnici bez rozhlédnutí člověk riskuje vlastní život. Na webových stránkách policejního prezidia o tom informovala koordinátorka prevence Zuzana Pidrmanová.
Akci Zebra, která se uskuteční od 3. do 7. září, chystají policisté ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra ČR a Českou radou dětí a mládeže.
Od začátku letošního roku se podle Pidrmanové stalo v České republice 717 nehod s účastí chodce na vyznačeném přechodu a zemřelo při nich 15 pěších. Od roku 2000 do konce roku 2006 zahynulo na přechodech 89 dětí do 15 let. „Jde o nehody i následky, kterým lze opatrností a zodpovědností chodců i řidičů předcházet,“ uvedla Pidrmanová.