Vybavit prvňáka do školy něco stojí. Je ale těžké říct přesnou částku – třeba tričko na tělocvik nebo pastelky využije malý školák i doma, a tak není třeba je pořizovat. Přesto je první školní den tak významná událost, že rodiče často koupí kompletní novou výbavu.

„Vybavení do první třídy i s aktovkou a penálem se u nás dá pořídit do dvou tisíc korun u levných aktovek, u dražších to může být kolem tří tisíc," říká Olga Tichá z papírnictví na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou, a dodává: „Vyšší ročníky, pokud kupují vše nové, vyjdou kolem tisícikoruny."

Stanislava Trojáčková, která vede papírnictví v Javornické ulici, pak říká, že se požadavky jednotlivých škol na výbavu liší, a proto nelze říct konkrétní sumu. Úplně nejběžnější základ jako penál, fixy, pastelky, pravítko, tužka, guma, ořezávátko, pero, sešit se širokými linkami, tabulka včetně mazacích fixů a pomůcky na výtvarnou výchovu stojí do 500 korun.

Do třetí třídy pak stačí dokoupit potřeby na geometrii, k tomu obvykle tempery, paletu, obaly na učebnice a silnější sešity. Na to není potřeba více než tři stovky, dá se ale utratit více, jak potvrzuje Stanislava Trojáčková: „Někdo chce kružítko za 170 Kč, které je určené pro středoškoláky, nebo dražší desky na sešity, ale to není nutné."

Ve většině obchodů začínají slevy, které potrvají do poloviny září. „Lidé o slevách ví, chodí i před jejich zahájením," směje se Olga Tichá. Stanislava Trojáčková pak dává k nákupům dárky nebo vyhledá správné obaly na učebnice donesené školákem a vše zabalí. Výhodou papírnictví je,  že se zákazníkovi prodavačky věnují a dokáží dobře poradit.

Ilustrační foto

Další úspory skýtá nakupování s rozumem. Dítě, kterému roste noha, nepotřebuje na tělocvik nejdražší boty. Ani postavičky ze seriálů na penálu či propisce, které několikanásobně zvyšují cenu, vyšší kvalitu nezaručí.

Například v Kostelci mohou školáci ušetřit tak, že objednají sešity a školní potřeby přímo ve škole. Ta má díky dlouholeté spolupráci a velkému odběru dobrý vztah s dodavatelem a dostává proto výraznou slevu. Podobnou nabídku má ale více škol.  

Další úspory skýtá nakupování s rozumem. Dítě, kterému roste noha, nepotřebuje na tělocvik nejdražší boty. Ani postavičky ze seriálů na penálu či propisce, které několikanásobně zvyšují cenu, vyšší kvalitu nezaručí.

Například v Kostelci nad Orlicí mohou školáci ušetřit tak, že objednají sešity a školní potřeby přímo ve škole. Ta má díky dlouholeté spolupráci a velkému odběru dobrý vztah s dodavatelem a dostává proto výraznou slevu. Podobnou nabídku má ale více škol.

Nicméně právě školy jsou letos v nezáviděníhodné situaci, poněvadž přichází o státní příspěvek na pomůcky pro prvňáčky, tzv. pastelkovné, ve výši 800 korun na každého školáka. Školy nyní musí hledat, z čeho zaplatí písanky, pracovní sešity, desky s písmenky nebo pomůcky na kreslení. Něco získají tím, že starším žákům nekoupí nové učebnice, ale to většinou nestačí. „Rodiče kupovali věci jako aktovky nebo cvičky i dříve, jen se letos musí podílet více," přiznává zástupkyně ředitele na Základní škole Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí Martina Kalousková.   Martin Singr

Náklady rodiny se dvěma školáky

• Nakupovat lze v bazaru, v supermarketu, v papírnictví i na internetu.

• Cenové rozpětí je velké, vedou bazary, na druhém konci jsou e-shopy, které většinou vůbec nedokáží konkurovat současným akčním nabídkám v supermarketech či papírnictvích. Co se však výběru týká, je situace přesně opačná.

• V krátkém přehledu máme orientační ceny základní výbavy do školy pro budoucího prvňáka a třeťáka:

Školní aktovka: 100 – 2 500 Kč
Penál: 50 – 400 Kč
Sáček na přezůvky: 35 – 170 Kč
Cvičky: 40 – 180 Kč
Balíček potřeb: okolo 200 Kč
Školní batoh: 150 – 1 900 Kč
Kružítko a pravítka: 45 – 110 Kč
Balíček sešitů: okolo 90 Kč
Tempery: 50 – 120 Kč
Vodovky: 40 – 70 Kč