„Týniště sice nespadá pod naše správní území, ale podobná situace se zde opakuje každým rokem. V tuto dobu, kdy vzhledem k vysokým teplotám dochází k výraznému odtávání sněhu, se to dalo očekávat a je to zatím nejklidnější situace,“ reagoval včera na dotaz Luboš Meloun.

Situaci však může změnit očekávaný déšť, i když podle výstražných předpovědí by jeho průběh neměl být nijak dramatický. „Na Orlici se může zvýšit první stupeň na druhý, ale zatím to nepředpokládáme. Situaci však sledujeme, protože zvýšenou hladinu evidujeme i na Zdobnici a Bělé ve Skuhrově. Zde ale zatím výška hladiny nedosáhla ani první povodňový stupeň a během dne pomalu klesá. To se ale může změnit po dešti, i když k výrazným přeháňkám by nemělo dojít,“ předpověděl vedoucí odboru životního prostředí.

Pokles hladiny po výrazném nárůstu zaznamenal Český hydrometeorologický ústav na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří, a to z 66 cm (25. března, 17 hodin) na 44 centimetrů (26. 3., 9 hodin). Hladina Dědiny v Cháborech se včera držela na 68 centimetrech.