"Kameny zmizelých, nebo též Stolpersteine, jsou speciální kameny s mosazným povrchem instalované na chodník před dům, kde oběť holocaustu žila. Samotné slovo „Stolperstein“ je výrazem pro kámen, o který se zakopává nebo má zakopnout, a vznikly podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Jedná se však především o trvalou připomínku obyvatel města Rychnov nad Kněžnou, kteří se stali obětí nesmyslné ideologie," uvedla knihovnice rychnovského muzea a hlavní organizátorka akce Irena Krejčí.

Rychnov se nyní dočká odhalení prvních patnácti kamenů zmizelých, jeden z nich bude i za spisovatele Karla Poláčka.

„Kameny zmizelých se pokládají většinou na poslední známé adrese oběti. I když Karel Poláček žil během nacistické okupace již v Praze, stále jezdil do Rychnova nad Kněžnou navštěvovat svého bratra Milana," vysvětluje Irena Krejčí.

Pětice kamenů je položena za dětské oběti.

Skanzen středověké vesnice v Uhřínově pod Deštnou má před zahájením sezony. O uplynulém víkendu tu přenocovala jedna skupina milovníků historie.
Noc v uhřínovské středověké vesnici: "Jen si tu tak hrajeme"

„Je důležité stále si připomínat, že obětmi holocaustu nebyli jen dospělí lidé, ale také děti. Jedním z nich byl i Honzík Deutschmann, který byl transportován s rodinou z Rychnova ve věku sedmi let. Jeho osud je taktéž připomínám v rámci edukačního programu konajícího se pro školy v prostorách rychnovské synagogy," doplňuje muzejní pedagožka Martina Marxová

Datum pro odhalení kamenů nebylo vybráno náhodně. Akce se koná v předvečer dne Jom ha-šo´a, tedy Dne památky na šo´a a hrdinství, který připomíná šest miliónů Židů, zavražděných během 2. světové války.

„Datum je odvozeno od výročního dne vypuknutí povstání ve varšavském ghettu. V České republice se připomínají oběti holocaustu například veřejným čtením jejich jmen,“ dodává Irena Krejčí.

Na vzpomínkové akci promluví český historik umění a dlouholetý kurátor výstav Židovského muzea v Praze a tvůrce expozice Synagogy – Památníku Karla Poláčka Arno Pařík. Spisovatele Karla Poláčka připomene básník, prozaik a scénárista Jiří Daníček i žáci literárně dramatického oboru Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou ukázkou z jeho knih.