Tehdejší program prezidenta T. G. Masaryka vedl i přes rychnovský okres. Projel Opočnem, Dobruškou, Bílým Újezdem, Solnicí a zamířil do Rychnova, kde se zastavil. Uvítal ho tady také Alois Jirásek.

Navíc Rychnov nad Kněžnou se stal prvním městem, které ještě v dobách Rakousko-Uherska navrhlo udělit Masarykovi čestné občanství. Stalo se tak na radě 15. října 1918. Zastupitelstvo poté krok schválilo 30. října. 

Kateřina Čermánková, žákyně 8. třídy, ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou:„Doma se o tom moc nebavíme, ale uvědomuji si, že vznik samostatné republiky není samozřejmostí a lidé za ni museli bojovat."

Martin Hylas, žák 8. třídy, ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou:
„V té době jsme měli prvého prezidenta T. G. Masaryka, což byl opravdu politik silného kalibru a takoví dnes už asi ani nejsou."

Andrea Tošovská, žákyně
8. třídy, ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou:
„Podle mě je dobré, že se 28. říjen každoročně připomíná kladením věnců u různých památníků. Byla by velká škoda, kdyby se na to zapomnělo."

Radka Polívková, ředitelka ZŠ Masarykova, Rychnov nad Kněžnou„Mladí lidé o tuto část historie jeví zájem. Snažíme se jim látku vysvětlovat i poutavějšími formami, například pomocí filmů a dokumentů, a to zabírá."