„Provoz tohoto babyboxu nastane bezprostředně po jeho slavnostním předání a pracovníci našeho oddělení budou v případě využití babyboxu připraveni poskytnout dítěti nezbytnou péči,“ ubezpečil Luděk Týce, primář dětského oddělení.

Babybox, kterých je v současné době po celé republice dvacet a v Náchodě bude jednadvacátý, pracuje na principu diskrétnosti. Dvířka babyboxu se poté, co do něj někdo odloží dítě, uzavřou a zároveň se aktivizují vizuální i akustické senzory, které přivolají odborný personál. „Osoba, která dítě odložila, má však dostatek času, aby nepozorovaně odešla. Zařízení je umístěno tak, aby bylo pro zdravotníky přístupné právě z dětského oddělení,“ vysvětlil primář.

Umístění babyboxu si pochvaluje také Miroslav Švábl, ředitel Oblastní nemocnice. Podle něj je důležité, že si právě náchodskou nemocnici vybralo občanské sdružení Babybox pro odložené děti – Statim. „Jednou z priorit naší nemocnice je totiž zajištění kvalitní zdravotní péče pro všechny novorozence včetně této úzce vymezené skupiny,“ uvedl ředitel Švábl.

Náklady na zřízení bybyboxu dosahují výše 250 tisíc korun a hradí je Statim.