Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Prvňáčci by měli mít režim už od počátku'

Opočno - Na své prvňáčky, kteří se už pomalu chystají k zápisu, čeká také škola v Opočně, její dveře se jim otevřou v pátek 20. ledna od 13 do 17 hodin. Ředitelka JANA HRNČÍŘOVÁ má za sebou léta výuky na prvním stupni, s těmi nejmenšími má zkušenosti. Jak je to tedy s jejich znalostmi a co by už měli malí žáčci umět?

12.1.2012 1
SDÍLEJ:

DÁT VOLNOST A PAK „UTAHOVAT“ BY NEBYLO FÉR. Ředitelka Základní školy v Opočně Jana Hrnčířová má nejen s prvňáčky mnohaleté zkušenosti. Rodiče by prý měli dbát na to, aby měl žáček nastavený svůj od počátku. Do popředí se musejí dostat učební povinnosti.Foto: archiv

K zápisům se v rychnovském okrese chystají stovky dětí. Podle ředitelky opočenské „základky“ Jany Hrnčířové by malí žáčci měli mít už své povinnosti


Zvládají předškoláci požadavky při zápisu?

Většinou ano. Děti by měly poznat počet prvků do pěti, většina z nich zvládá více. S poznáváním barev a tvarů problémy nemají, stejně jako s básničkou. Při ní sledujeme i správnou výslovnost, ta u některých v pořádku není. Při kreslení obrázku si všímáme výtvarné vyspělosti a držení tužky. To je většinou správné, je znát, že se to děti učí už v mateřských školách.

Zápisem to ale nekončí, malé adepty čeká nástup do první třídy. Liší se v něčem dnešní prvňáčkové od těch minulých?

Dnes je neučím, ale samozřejmě sleduji signály od učitelek. S výukou je to stejné, někomu to jde lépe, někomu hůře. Ale je dost dětí, které nejsou zvyklé na plnění povinností. Pro ně jsou školní začátky určitě těžší.

VÍCE O ZÁPISECH DO ŠKOL NAJDETE TAKÉ ZDE

Co to znamená pro rodiče budoucích prvňáčků?

V předškolním věku převládá v životě dětí hra. Ale je dobré, když už v této době má dítě své povinnosti. Snadněji si pak zvykne na to, že nástupem do školy se na první místo dostává školní povinnost, za ní by měla následovat povinnost rodinná a zábava se tak posouvá.

Školní povinnosti dáváte na první místo. Mělo by se začít hned 1. září?

Určitě. Dát nejdřív volnost a pak „utahovat“ by nebylo férové, pravidla se určují na začátku. Prvňáček by si měl co nejdříve zvyknout na pravidelný režim, který by mu měli rodiče pomoci vytvořit a zároveň kontrolovat jeho dodržování. Pravidelné usínání a vstávání, čas pro domácí povinnosti, čas na zábavu, příprava do školy každý den, nejlépe v určitém čase. Je dobré pomoci dítěti najít způsob učení, který mu nejvíce vyhovuje. Čím dříve si malý žák osvojí tento režim, tím lépe pro rodiče i pro něho samotného.

Mluvíte o způsobu učení, který dětem vyhovuje. Co s dětmi, které se špatně soustředí?

Nervový systém je v tomto věku ještě nezralý a soustředění na jednu věc bývá tak deset minut. Je dobré udělat učení zajímavým a pestrým, popřípadě rozdělit dobu na školní přípravu do kratších úseků během celého odpoledne. Důležité je i prostředí. Doporučuji vytvořit pro učení koutek, kde budou z dosahu hračky a další rušivé elementy. Je třeba myslet i na správné stravování, chybějící vitamíny a minerály mohou způsobit únavu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s rodiči? Měla by být příprava na maminkách?

Zájem o školní činnost by měla projevovat celá rodina, ale učení a úkoly by měl dělat s dítětem rodič, který má větší trpělivost. Dítě potřebuje důsledný přístup, ale zároveň čas, toleranci a laskavost.

A zpět k zápisu, říkala jste, že některé děti mají problémy s výslovností. Je to u zápisu problém?

Samozřejmě malé problémy nejsou důvodem pro to, aby dítě nemohlo nastoupit do první třídy. Ale v dětském kolektivu to bude malému žáčkovi nepříjemné, rodiče by měli co nejdříve vyhledat logopeda. Naši rodiče to mají snadné, ve škole poskytujeme logopedickou prevenci.

Prohlédla jsem si váš Prvňáčkovník, který jste loni dávali při zápisu rodičům. Bude i letos?

Rodiče ho přivítali, takže určitě. Jsou zde nejen informace o škole a seznam pomůcek pro první třídu, ale také rady. Smyslem je, aby nástup do školy byl co nejklidnější pro malé školáky i rodiče.

Termíny zápisů do prvních tříd na Rychnovsku

První přehled termínů zápisů ve školách v okrese jsme vám přinesli ve včerejším vydání Rychnovského deníku spolu se základními informacemi. Dnes nabízíme seznam termínů dalších škol.

Církevní ZŠ Borohrádek 21. 1.

ZŠ Černíkovice 24. 1.

ZŠ Deštné v O. h. 7. 2.

ZŠ Lično 2. 2.

ZŠ Pěčín mezi 15. 1. a 15. 2.

ZŠ Rybná nad Zdobnicí 6. 2.

ZŠ Rychnov, Javornická 16. 1.

ZŠ Rychnov, Masarykova 16. 1.

ZŠ Rychnov, Roveň 1. 2.

ZŠ Skuhrov n. Bělou 1. 2.

ZŠ Synkov-Slemeno 16. 1.

ZŠ Vamberk 11. 2.

ZŠ Voděrady 16. 1.

ZŠ Záměl 19. 1.

ZŠ Žďár n. O. na začátku února

• k zápisu do první třídy je potřeba přinést pouze rodný list dítěte

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Milan Černý.

„Rozhodla naše nekvalita," přiznal kapitán

Kompostování. Ilustrační foto.

V Kostelci pokračuje bezplatné zapůjčování kompostérů

Rybárovi rekord utekl, ale Hradci ne

Hradec Králové - Patriku Rybárovi, opoře v masce, rekord v délce neprůstřelnosti unikl, ale hokejový Hradec ho (především) jeho zásluhou má.

Řezali tabák a připravili stát o 130 milionů

Hradec Králové - Už téměř rok se hradecký krajský soud zabývá jedním z nejrozsáhlejších případů daňových úniků při výrobě tabáku ve východních Čechách. Osm podnikatelů a dvě firmy měli připravit stát o 130 milionů korun za nepřiznanou spotřební daň.

Zase koncovka... Zase remíza

Praha, Hradec Králové - Mělo to být hradecké fotbalové derby, jenže Olympia po postupu do druhé ligy přesídlila do Prahy. „Už je neberu jako hradecký tým. Ani tam nehrají žádní kluci z Hradce,“ říkal záložník „pravého“ Hradce Ladislav Martan.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Hradec Králové - Ve sporu města Smiřice a farnosti Holohlavy o vlastnictví barokního oltářního obrazu Klanění tří králů dal Okresní soud v Hradci Králové zapravdu Smiřicím.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení