Mladiství do osmnácti let mohou pracovat jen třicet hodin týdně. Jako brigádníci na památkách se neuplatní.

 

 

„V praxi to pro nás znamená, že na stejnou práci musíme najímat daleko více lidí. Zároveň není snadné zaučit nováčka do průvodcovské role. Tam, kde jsme zaučovali dva, tak teď máme práci s pěti,“ postěžoval si průvodce opočenského zámku Milan Junek.

Stejný probém řeší i na zámku v Doudlebách n. O. Spolumajitel Petr Dujka musí na sezonu přijmout také o nějakého průvodce víc: „Samozřejmě, že nám to komplikuje práci. A stojí to víc peněz.

V Častolovicích této komplikaci předcházejí tím, že zaměstnávají jako průvodce studenty nad osmnáct let.

Šanci na práci mají mladiství na zámcích pouze o víkendech, kdy se do povolených hodin vejdou. Studentce Janě bude osmnáct v říjnu: „Jsem naštvaná, protože mě to docela udělalo čáru přes rozpočet. Nevím, kdo na to přišel, ale nás tím hodně poškodil. Hlavně studenty, kteří si tak vlastně mohou vydělat daleko míň peněz.“

Příjem průvodce se dnes pohybuje od 48 korun na hodinu. Někteří se však už dostávají přes padesátikorunu.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Letní turistická sezona je doslova přede dveřmi a na i když jsou památky vregionu už otevřeny, hlavní návštěvnická expanze nastane o prázdninách. Knejnavštěvovanějším zámkům rychnovského okresu patří Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou a Doudleby nad Orlicí.

 

Častolovice jsou renesančním zámkem ze 17. století, kde sídlí rod Sternbergů. Interiéry zdobí sbírka obrazů a malované kazetové stropy. Návštěvníky přitahuje i rozsáhlý anglický park srůžovou a vodní zahradou, zámeckým zvěřincem, oborou sbílými daňky a dětským hřištěm.

Zámek je otevřen denně mimo pondělí, zámecky park denně a návštěvníci mají ještě posledních pár dní na to, aby vplném květu viděli ojedinělou růžovou zahradu.

 

Rychnov nad Kněžnou – Český rod Kolovratů získal rychnovské panství vroce 1676. Vsoučasnosti zámek k prohlídce nabízí historické interiéry se zařízením, kolowratskou rodovou uměleckou sbírku, výstavy moderního umění a expozice Galerie a muzea Orlických hor.

Od května do srpna je otevřeno denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin, vstupné – dospělí 50 Kč, děti 25 Kč

 

Doudleby nad Orlicí – Pozdně renesanční zámek smalebnou sgrafitovou výzdobou tzv. kobercového vzoru. Vletní sezoně přiláká turisty výstava paličkované vamberecké krajky a sál, kde jsou vexpozici Lovecké a sportovní zbraně vystaveny výrobky ze zbrojovky Uherský Brod. Největším klenotem zámku jsou nástropní malby a nově instalované nábytkové zařízení interiéru.

Otevřeno vúterý až vpátek od 8 do 16 hodin, vsobotu, nedli a o svátcích do 9 do 16hodin.

 

Opočno – I opočenský zámek je vystavěn vrenesančním slohu. Šlechtický rod Trčků zLípy jej dal vystavět vdruhé polovině 16. století. Expozice nabízí unikátní sbírky zbraní, obrazů i nábytku. Kzámku je připojen členitý park o rozloze 22 ha smnoha druhy vzácných dřevin, romantickými stavbami a oranžerií.

Otevřeno denně kromě pondělí, plné vstupné 60 Kč, snížené 50 Kč, děti 30 Kč.