Rozvoj průmyslu v regionu rozhodně neustal. Firmy v okrese se neustále rozšiřují, vznikají nové výrobní závody, některé teprve vyrostou – to s sebou ruku v ruce nese i nárůst pracovních míst.
Uchazeči o zaměstnání se ale budou muset hledat někde jinde, na Rychnovsku jich je totiž opravdu pomálu. Rychnovský okres se stále řadí mezi ty s nejnižší nezaměstnaností v celé republice.

Průmyslový boom však nadále pokračuje, například ve Vamberku vyroste nová výrobní hala, a to na místě bývalých kasáren. Vznikne zde nový závod společnosti Pewag. Stavět se má začít počátkem příštího roku.

Rozšíření čeká také výrobce zámků, společnost Assa Abloy v Rychnově nad Kněžnou chystá výstavbu nové haly.

V Kvasinách zase vzniká výzkumné a školicí centrum, které má sloužit především pro vývoj a konstrukci automobilů. Budoucí zaměstnanci se zde zaměří i na speciální úpravy aut, například pro sport, policii či záchranné složky.

Místo bývalých kasáren 
ve Vamberku vznikne nová výrobní hala. V Kvasinách roste nové výzkumné 
středisko.

Dle slov Michala Jakšíka, zástupce výkonného ředitele společnosti Evektor, která v Kvasinách zprovozní novou výzkumnou budovu, je zatím hotova první etapa stavby.

Stavební akce je rozdělena celkem do třech etap, další dvě jsou v současné době ve fázi příprav.
Výzkumné centrum roste od ledna letošního roku na místě bývalého kvasinského automobilového učiliště. Jak potvrdil dříve Deníku místostarosta Kvasin Ivan Ešpandr, budova už byla značně zchátralá.
„Učiliště už bylo v opravdu špatném stavu, budova byla téměř na spadnutí a svým zevnějškem narušovala okolní vzhled obce."


Stavební práce se chystají také ve Vamberku, zde má v průmyslovém areálu vzniknout místo kasáren nová výrobní hala společnosti Pewag. Stavba ale zatím zahájena nebyla.
„V současné době čekáme na stavební povolení. Do konce roku by měly být dokončeny také demoliční práce a terénní úpravy v průmyslovém areálu. Se samotnou stavbou začneme nejdříve na konci ledna," prozradil za společnost Pewag Jan Končický.

Strojírenská výroba se zde rozšíří. „Budou se zde vyrábět nově řetězy větších průměrů. Doposud zde vznikaly řetězy do průměru pěti milimetrů, nově se zaměříme na řetězy dosahující až 20 milimetrů v průměru, které se zatím vyráběly pouze v zahraničí," vysvětlil již Dříve Deníku Jan Končický.
Ve Vamberku tak má vzniknout šestnáct výrobních linek.

UCHAZEČŮ JE OPRAVDU NEDOSTATEK

V novém areálu místo bývalých kasáren vznikne zhruba stovka pracovních míst, ta ale může být v poslední době hodně těžké obsadit. Na úřadech práce už se najde pouze minimum vhodných uchazečů, kteří by mohli na volná místa nastoupit.

Vhodných uchazečů je velmi málo, a to právě díky průmyslovému rozvoji. Nové zaměstnance stále přibírá také kvasinská automobilka, ale i okolní firmy v okrese.

ZA PRACÍ PŘICHÁZEJÍ 
CIZINCI


Zaměstnanci sem přicházejí za prací zdaleka, výjimkou nejsou ani cizinci. Nejčastěji jsou to například Poláci, Slováci a Ukrajinci.

Úřady práce v regionu už nemají velké možnosti, problém prý není ani s kvalifikací.
Ti, kdo nemají technické vzdělání, mohou nastoupit jako agenturní zaměstnanci.