„Je potřeba, aby se děti dokázaly obsloužit, byly se schopné samy obléknout. Velmi důležitá je také schopnost komunikace a dobrá výslovnost," prozrazuje ředitelka Základní školy Masarykova v Rychnově nad Kněžnou Radka Polívková.

Na základních školách Masarykova a Javornická v Rychnově nad Kněžnou vypukne zápis do prvních tříd právě dnes. Jiné školy v okrese se na budoucí školáky teprve chystají.
„Při zápisu se učitelky zaměřují například na to, jak jsou děti sociálně zralé. Předškoláci poznávají dále barvy, tvary, malují. Zjišťujeme také, jak se orientují, zda znají strany," vysvětluje průběh zápisu ředitelka základní školy v Borohrádku Iva Přibylová.

V opočenské základní škole se u zápisu zapojují také žáci druhého stupně. „Starší žáci jsou oblečeni za pohádkové postavy a zkouší u předškoláků jejich dovednosti. Děti navlékají korálky, zavazují tkaničky. Důležité je, aby se uměly dobře vyjadřovat. Pokud si nejsme jisti, zda doporučit odklad, radíme se s pedagogicko-psychologickou poradnou," svěřuje podrobnosti zkoušky dětí učitelka prvního stupně Jana Rejzková.

Jak připravit dítě k zápisu a kdy nástup do školy odložit
Rychnovsko – Rodiče by měli svoji ratolest připravovat na nástup do první třídy průběžně a s předstihem. Školy, ale i školky se jim snaží s přípravou pomoci. V Opočně mají například vytvořenou speciální brožuru „prvňáčkovník", kde rodiče najdou vše, co potřebují. V jiných školách poskytují informace například na svých webových stránkách nebo v Borohrádku mají speciální desatero. Základní škola Masarykova připravila projekt s názvem Než se stanu školákem. Jedná se o tvořivé dílny s možností jisté adaptace na školní prostředí a seznámení se s vedením a učiteli prvního stupně školy.
Nástup do školy spíše odložitPedagogové se shodují na tom, že by rodiče měli posílat ratolesti do školy opravdu až v šesti letech. „Dát dítě do první třídy dřív než v šesti letech je podle mě předčasná záležitost. Není vhodné dítě přeceňovat, i když se zdá, že mezi ostatními dětmi svými znalostmi vyniká. Postupem času se ale znalosti vyrovnají s ostatními žáky," dodává ředitelka Základní školy Masarykova Radka Polívková. Dle jejích slov se jedná spíše o výjimky, sama se s takovým případem setkala pouze jednou.
Mezi žáky 
pouze výjimkyObdobně to vidí i ředitelka borohrádecké školy Iva Přibylová. „Za celou svou kariéru jsem se setkala pouze s jedním žákem, který šel do školy před šestým rokem. Výuku zvládal, dle mého názoru je ale určitě lepší počkat, až dosáhne dítě šesti let," uvedla Iva Přibylová.