Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protestovat v Praze se vyplatilo

Rychnovsko - Poslanci při sestavování rozpočtu na příští rok respektovali nesouhlas demonstrujících.

11.12.2009 1
SDÍLEJ:

Protesty hasičů a policistů v Praze.Foto: Foto: Jiří Václavík

Občané České republiky s napětím sledovali průběh jednání o státním rozpočtu na rok 2010. Při něm byly schváleny pozměňovací návrhy, které podpoří resort sociálních věcí a zemědělství a přispějí na platech státním zaměstnancům a učitelům.

Dílčí úspěch versus ideál

Nedávno právě státní zaměstnanci včetně policistů a hasičů demonstrovali proti plánu snížit výši platů pro příští rok o čtyři procenta. Na neúnosnou situaci ve svém resortu upozornili také zemědělci. „Jsme rádi, že se část poslanců za nás postavila,“ řekl Josef Lukášek ze Zepa Bohuslavice, který se spolu s 22 zaměstnanci účastnil protestů v Praze. „Je to ovšem jen dílčí úspěch. Ideální by byl přínos sedmi a půl miliardy do resortu místo jedné a půl,“ je přesvědčen Lukášek. „Dlouhodobě nelze vyrábět se ztrátou,“ opakují zemědělci. „Prostředky na podporu zemědělství by se daly uspořit například důslednou kontrolou státních zakázek a zdaněním vysokých platů,“ domnívá se Josef Lukášek.

Podobný názor vyjádřil Jiří Václavík, vyšetřovatel požárů z rychnovského Hasičského záchranného sboru: „Pokud by existovala jistota, že státní peníze budou využity, jak mají, do protestů by se státní zaměstnanci tolik nehrnuli.

Víc práce, stejně peněz

V tomto týdnu vyjádřili nesouhlas s chystaným úsporným opatřením v rámci protestů státních zaměstnanců také hasiči z Požární stanice Dobruška a Rychnov nad Kněžnou. Hlavním argumentem proti úmyslu snížit platy je navyšování objemu práce a povinností – hasiči mimo jiné zasahují při dopravních nehodách, živelních pohromách, pomáhají zdravotníkům.

Demonstraci organizoval odborový svaz České epubliky a účastnila se jí mimo hasiče také Vězeňská služba, celníci, daňová správa a další státní zaměstnanci. „Sešli jsme se na Malostranském náměstí a průvod pokračoval k Poslanecké sněmovně. Zde chtěli zástupci politických stran přednést proslovy, nicméně pro hluk davu přibližně tří tisíc demonstrujících nemohli,“ vyprávěl vyšetřovatel požárů Jiří Václavík, který byl na místě s přibližně dvaceti kolegy z Rychnovska.

Duel: Je pozitivním krokem schválení rozpočtu s pozměňovacími návrhy?

Josef Ježek, poslanec za ODS

Každý takový populismus je vlastně předvolební kampaní. Státní dluh je neobyčejně vysoký a jen jeho obsluha spotřebovává množství peněz. Voliči si neuvědomují, že ještě jejich děti a vnuci budou státní dluh splácet.

Jiří Václavík, vyšetřovatel požárů

Pro nás je důležité, že objem povinností se zvyšuje. Nechtěli jsme platy zvýšit, ale jen ponechat ve stejné výši. Lidé si zvykli používat hasiče na všechno. Také proto jsme při demonstraci usilovali o zmrazení platů.

Autor: Iva Růžičková

11.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení