Práce už začaly. Jak informovalo město na svém webu, předpolí je památkově chráněnou plochou a je součástí nemovité kulturní památky kostel Panny Marie. Jeho obnova přinese zpevnění ploch a také rehabilitaci již opotřebované zeleně.

Stavba kostnice ve vrcholně barokním stylu pochází z roku 1756. Dlouhá léta chátrala. Její zásadní rekonstrukce začala v květnu 2019. Celkové náklady se vyšplhaly na necelých 2,7 milionu korun, přičemž Ministerstvo kultury ČR přispělo dotací ve výši 350 tisíc korun a následně dalším půlmilionem korun.

Na místě mariánského kostelíku v Opočně stával původně farní dřevěný kostel z roku 1361. Ten byl za Jana Rudolfa Trčky z Lípy na konci 16. století přestavěn Simonem de Paret. Současná stavba má renesanční podobu z počátku 17. století a pseudorenesanční zařízení s hodnotnou výtvarnou výzdobou vnitřních omítek a oken (z úpravy v letech 1883–1884). O empírovou úpravu západního průčelí se postaral v roce 1810 stavitel Zohorna. Ten také vystavěl pod kostelní lodí hrobku majitelů panství.

Hřbitov, který v areálu býval, byl zrušen v roce 1881, přičemž nejstarší náhrobník je z roku 1603 a nachází se uvnitř kostela. K zajímavým osobnostem, které na zdejším hřbitově byly pochovány, patří zakladatel opočenské nemocnice František Alois Skuherský.