Dostavba tří vilek v areálu albrechtického domová důchodců byla včera slavnostně otevřena, noví obyvatelé s Alzheimerovou chorobou by se do příjemně působících a prostorných domků měli stěhovat od října.

„První myšlenka vznikla již v roce 2006, kdy jsme s architektem Vajnerem zpracovali studii areálu, protože postupně jsme zjišťovali, že se stále množí počet lidí s Alzheimerovou demencí. Jedná se o koncipované bydlení, ve kterém bude dostatek prostoru pro volný pohyb. Výstavba trvala necelý rok,“ přibližuje ředitel domova Karel Vacek.

K rozšíření areálu vedl především přibývající počet žádostí, které převyšovaly možnosti objektu. V celém kraji totiž podobně zaměřené zařízení není. Nové vilky jsou tři a každá z nich pojme osm obyvatel, celkově se tedy kapacita domova rozšíří ze stávajících 57 na 81 seniorů.

„Domečky jsou patrové s výtahem, vše je bezbariérové. V patrech jsou vždy čtyři dvoulůžkové pokoje mající svoje zázemí a sociální zařízení. V přízemích jsou především prostory, kde by senioři měli trávit denní čas. V každém objektu je terapeutické centrum. V jednom se jedná o keramickou dílnu, ve druhém je ergoterapie a ve třetím muzikoterapie. Vše je navzájem propojeno,“ říká Vacek.

Novou dostavbu včera přestřižením pásky otevřel hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc společně s dalšími pozvanými hosty, široké veřejnosti bude k prohlédnutí k dispozici již v pátek v rámci dne otevřených dveří, který Domov důchodců Albrechtice nad Orlicí pořádá. „Pro hosty bude připraven program. Jedná se o běžnou akci, letos to vyšlo tak, že budeme moci prezentovat i nové vily,“ dodal ředitel Karel Vacek, jenž se v průběhu včerejšího odpoledního programu dočkal překvapení v podobě finančního daru.

Další plánovanou investiční akcí by v domově mělo být rozšíření druhého podlaží ve staré budově, aby vznikl další větší prostor pro volný pohyb, který právě senioři s Alzheimerovou chorobou potřebují.