Více než americká finanční krize ohrožuje exportéry v rychnovském regionu posilování koruny. Automobilový průmysl si stojí daleko lépe než například stavební, který má výrazné výkyvy.

Více faktorů

„Nemyslím si, že by za zářijovým nárůstem nezaměstnanosti byla americká krize, ale jde o více faktorů. Jednak došlo k mírnému propouštění v bývalé firmě Guseppe v Rokytnici v Orlických horách a ke konci srpna skončily i dřevařské závody v Borohrádku. Zde přišla o práci asi stovka lidí, ale k nám do evidence jich vstoupilo kolem čtyřiceti,“ komentovala vývoj na trhu práce vedoucí oddělení Hana Kasperová s tím, že navíc do evidence ÚP přišli i letošní absolventi. Těch podle aktuálních údajů zůstalo pod úřadem práce 155 včetně uchazečů po skončení základního vzdělání.

„Ani odstávku výroby kvasinské automobilky, o které se již ví, nelze spojovat s pády bank. Prostě klesla poptávka po automobilech, což nastartovaly problémy s dodávkou ropy,“ míní vedoucí pracovnice ÚP.

Stejný názor zastává i vedoucí rychnovského jednatelství Krajské hospodářské komory Jiří Daniel. „To, co se v současnosti děje v Kvasinách, je normální vývoj. Ba naopak bych řekl, že automobilový průmysl si stojí daleko lépe než například stavební, který má výrazné výkyvy. A to platí celosvětově,“ reagoval na dotaz Daniel.

Exportéři tratí

Také na dopady americké krize na Rychnovsko je podle Daniela krátká doba. „To ukáže až čas. Daleko více v našem regionu ohrožuje exportéry posilování koruny. Jestliže někdo vyváží na západ osmdesát procent své produkce, je jasné, že tratí velké peníze, když za euro dostane 23 korun místo pětadvaceti. Proto si myslím, že čím dříve se u nás zavede jednotná evropská měna, tím lépe,“ dodal Daniel.

Míra nezaaměstnanosti - celkem:

Okres celkem - 3,03

Dobrušsko - 2,82

Opočensko - 3,18

Týnišťsko - 3,62

Solnicko - 2,99

Rychnovsko - 2,24

Kostelecko - 3,21

Vamberecko - 3,32

Rokytnicko - 4,56