Mezinárodní propagační jízda Cyklo Glacensis dnes slaví jubileum. Už podesáté totiž vyrazí z řady míst česko–polského příhraničí cyklistické týmy, které budou mít společný cíl. Letos to bude Areál zdraví v Dolní Čermné.

Setkání přátel

Na české straně startují kmenové týmy cyklistů z deseti míst (Bačetín, Brandýs nad Orlicí, Česká Třebová, Choceň, Králíky, Lanškroun, Náchod, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), z polské strany vyrazí osm týmů. Cílová místa leží symbolicky v blízkosti česko–polské hranice, každým rokem jsou střídavě buď v Čechách, nebo v Polsku. V kmenových týmech nechybí představitelé měst i krajů, tradičním příznivcem a účastníkem cyklojízdy je i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. „Cyklo Glacensis je pro náš kraj velmi významnou akcí, která podporuje regionální cestovní ruch i zlepšení společenských, sportovních a přátelských kontaktů,“ říká k cyklojízdě.

Ke kmenovým „pelotonům“ se mohou jak v místě startu, tak i na trase připojit další fandové cykloturistiky. Jedním z nich je již řadu let ústecký architekt Petr Kulda, který se svou partnerkou a malým synem sedlá nepřehlédnutelný tandem. „Vždy po roce se znovu setkáváme s dobrými přáteli a užijeme si příjemnou atmosféru této akce. Samozřejmě poznáváme i nová místa, zvlášť když je cíl v Polsku,“ říká k Cyklo Glacensis.

V Dolní Čermné budou pro všechny, kdo dorazí, připraveny recesistické sportovní hry a večerní kulturní program s prezentací činnosti zúčastněných českých a polských regionů.

(tz, ký)